Де Лихт ќе биде вториот најплатен играч во Серија А!? – Слободен печат
СпортФудбал

Де Лихт ќе биде вториот најплатен играч во Серија А!?

Одбранбениот талентиран играч на Ајакс, Матијс де Лихт е близу до трансфер во Јувентус, како што пренесуваат италијанските медиуми.

Италијанските шампиони се подготвени да му обезбедат на младиот Холанѓанец де Лихт годишна плата од 14 милиони евра.

Претходно беше објавено дека Јуве му понуди на Ајакс 70 милиони евра за талентираниот фудбалер. Ова не е ништо ново, бидејќи и од претходно се најавува каде би можел да ја продолжи кариерата.

Со оваа плата Де Лихт ќе стане втор најплатен фудбалер во Серија А. Најплатен во италијанскиот фудбал е Кристијано Роналдо со плата од 31 милион евра годишно.

Лани одигра вкупно 55 натпревари за Ајакс со седум гола и четири асистенции.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close