Д-р Гњатовиќ: Нашите анализи покажуваат дека антителата може да траат и една година

Според неа, асимптоматските пациенти кои имаат развиено големи количини антитела се веројатно најдобрите донатори на крвна плазма, односно имаат развиено антитела со најдобар квалитет.

Д-р Марија Гњатовиќ од Институтот за примена на нуклеарна енергија во Белград, за телевизијата Н1 изјави дека нивното истражување покажало дека антителата во организмот траат и дека оние кои прележале коронавирус имаат некаква заштита.

-Луѓето кои имале посериозна клиничка слика развиваат поголема количина антитела, но тоа не значи дека сите асимптоматски случаи и случаи со поблага клиничка слика имаат ниски вредности- објаснува д-р Гњатовиќ.

Гњатовиќ додава дека во нивната лабораторија биле анализирани примероци на 15 илјади лица.

-Се разбира, не беа сите позитивни на коронавирус. Ние следевме 50 пациенти од март, немаше драстичен пад на нивото на антитела во крвта. Претпоставуваме дека, врз основа на податоците што ги имаме, овие антитела ќе траат најмалку една година, веројатно подолго- рече Гњатовиќ, која објасни дека антителата се само еден од параметрите вклучени во одбраната на организмот.

Прочитајте и...  Во Пентагон се размислува за оставки, доколку Трамп ја употреби војската ако ги изгуби изборите

Не е сè во количина на антитела

Таа исто така истакна дека не е сè во количината на антитела.

-Важно е какви се квалитетите или колку неутрализирачки антитела има што се способни да спречат вирусот да влезе во организмот. Следењето на неутрализирачките антитела е исто така важно за развојот на вакцините- вели таа.

Според неа, асимптоматските пациенти кои имаат развиено големи количини антитела се веројатно најдобрите донатори на крвна плазма, односно имаат развиено антитела со најдобар квалитет.

Прочитај повеќе

Бројот на заразени со коронавирус во Франција надмина 500.000

Слободен печат

Дождот ја преполни канализацијата во Мексико: Сите се изненадија што пронајдоа во неа (ВИДЕО)

Слободен печат

Стопанските комори се задоволни од четвртиот пакет мерки за поддршка на компаниите и граѓаните

Воен авион се урна во Украина, најмалку 20 лица загинаа (ВИДЕО)

Слободен печат

Српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ почина на 74-годишна возраст

Слободен печат

Кривокапиќ: Политичката судбина на Ѓукановиќ и Марковиќ ќе биде онаква како што заслужуваат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силно невреме во Црна Гора: Обилните врнежи предизвикаа поплави во Котор и Тиват (ВИДЕО)

Слободен печат

Пендрекот лесно се крева врз Роми

Валентина Т

Сообраќајот на автопатот Тетово-Скопје вечерва блокиран заради поскапувањето на струјата

Слободен печат

Навални им се заблагодари на руските доктори и пилоти: Ви благодарам, вие сте добри луѓе (ФОТО)

Слободен печат

Лајчак: Дијалогот меѓу Белград и Приштина е одложен поради пандемијата

Слободен печат

Пожарот во Хуавеј го доби својот епилог: Пронајдени телата на три лица, пожарот „волшебно“ избил во истражувачкиот дел

Слободен печат