Tag : антитела

Вести Ви Препорачуваме Регион

Д-р Гњатовиќ: Нашите анализи покажуваат дека антителата може да траат и една година

Слободен печат
Д-р Марија Гњатовиќ од Институтот за примена на нуклеарна енергија во Белград, за телевизијата Н1 изјави дека нивното истражување покажало дека антителата во организмот траат...
Вести Свет Слајдер

Студија во САД за Ковид-19: Децата истовремено може да имаат и вирус и антитела

Слободен печат
Нова студија откри дека некои деца истовремено може да имаат Ковид-19, но и антитела во нивниот организам, јави денеска телевизијата „Еј-Би-Си“. Извештајот открива дека некои...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Охрабрувачки резултати, имунитетот од короната се зголемува

Слободен печат
Нивото на антитела на коронавирус порасна, а потоа остана на исто ниво до четири месеци кај преку 90 отсто од пациентите во Исланд кои биле...
Вести Свет Слајдер

СЗО: Како глобално население ние не сме ни блиску до нивото на имунитет

Слободен печат
Светската здравствена организација соопшти дека човештвото не е ни приближно да постигне ниво на имунитет на коронавирусот што би било неопходно за стекнување на имунитет...
Ви Препорачуваме Здравје Магазин Магазин слајдер

Луѓето кои ја преболеле короната имуни се три месеци!

Васко Спасоски
Нивото на антитела кај пациенти кои оздравеле од Ковид-19 паѓа нагло два до три месеци откако инфекцијата се смирува. Тоа се нагласува во студија на...
Вести Свет

Само шест отсто од жителите на Велика Британија имаат антитела на Ковид-19

Слободен печат
Најново истражување покажа дека само шест проценти од англиската популација, односно 3,4 милиони, имаат антитела на вирусот Ковид-19. Ова беше објавено во студијата на Кралскиот...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Тест за антитела на Ковид-19 за 20 минути, прецизен 98,6 отсто

Слободен печат
Британските министри планираат да поделат милиони тестови за антитела на новиот коронавирус откако верзијата на тестот, поддржан од британската Влада, ги помина првите големи анализи....
Вести Свет Слајдер

Истражување: Можно е да не постои долгорочен имунитет на коронавирусот

Слободен печат
Студија спроведена во Германија се изразува сомнеж дека лицата заразени со новиот коронавирус, по лекувањето, создаваат трајни антитела и со тоа се заштитени од ново...
Вести Свет Слајдер

Истражување покажува дека лицата негативни на тест за Ковид-19, се уште може да имаат некој имунитет

Слободен печат
Луѓето кои се негативни на тестот за коронавирус сè уште може да имаат некој имунитет, покажува најново истражување направено во Шведска. На секое лице кое...
Вести Регион

Во Грција почна тестирање за присуство на антитела на коронавирус

Слободен печат
Со цел да се утврди стапката на имунитет кај населението, Националната организација за јавно здравје на Грција во соработка со Министерството за здравство, почна тестирање...