18 C
Скопје

Tag : антитела

Вести Здравје Слајдер

Студија: Одложувањето на втората доза на вакцината на „Фајзер“ кај постарите лица резултира со поголеми нивоа на антитела

Слободен печат
Вакцината на Фајзер/Бионтек против коронавирус кај постари лица произведува три и пол пати поголема реакција на антитела кога втората доза се одложува до 12 недели по првата, покажа британско...
Вести Македонија Слајдер

Поранешниот олимпиец Михајло Ристовски реагира: Пукам од антитела по вакцината на „Астра-Зенека“, ама во „Рес Хумана“ тестот покажа дека ги немам!

Стружанецот Михајло Ристовски во ист ден направил две испитувања за да види дали има антитела откако примил една доза од вакцината на „Астра-Зенека“ во Србија....
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Нема веќе секој да може да прави бесплатен тест за антитела

Отсега нема да може секој да направи бесплатен тест за присуство на антитела на ковид-19 на Институтот за имунобиологија и хумана генетика во Скопје. Министерот...
Вести Македонија

Д-р Чадиковски: Доколку сте прележале корона, предајте ја вакцината на некој што нема антитела

Слободен печат
Д-р Владимир Чадиковски, дел од тимот на Клиничката болница „Аџибадем Систина“ вечерва соопшти дека не се вакцинирал, иако имал можност, затоа што има доволно антитела....
Вести Македонија

ВИДЕО | Филипче: За околу две недели ќе стигне терапија, специфично антитело наменето за лекување на ковид-19

Слободен печат
За оваа болест за жал се уште нема терапија освен една што за период од околу две недели ќе стигне во нашата земја, а тоа...
Вести Свет Слајдер

Случај во САД: Додека била бремена примила анти-ковид вакцина и го роди првото бебе со антитела

Слободен печат
Жена од Јужна Флорида, која примила доза на анти-ковид вакцина за време на бременоста, го донесе на свет првото бебе со антитела на коронавирусот, тврдат...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО: Маж од Вирџинија со супер-антитела кои го неутрализираат коронавирусот

Слободен печат
Менаџерот за комуникации од Универзитетот Џорџ Мејсон во Ферфекс, Вирџинија, 54-годишниот Јохан Холис во јули сфатил дека припаѓа на ретка категорија луѓе чија крв може...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Хрватскиот имунолог Чичин-Шаин: Ковид-19 наскоро ќе биде минато

Слободен печат
Меѓународен тим на научници од техничкиот Универзитет во Брауншвиг и Центарот за инфективни истражувања објавија текст во магазинот „Нејчр Комјуникејшнс“ (Nature Communications) за развојот на...
Вести Свет Слајдер

Студија во Израел: Мајчиното млеко од жена вакцинирана против ковид-19 содржи антитела

Слободен печат
Студија спроведена во Израел покажа дека мајчиното млеко на жени вакцинирани против ковид-19 содржи антитела. Десет доилки, вработени во болницата Ихилов во Тел Авив и...
Вести Регион

Лаѓевиќ: Триесет дена по втората доза на кинеската вакцина се стекнува прилично високо ниво на антитела

Слободен печат
Во Србија во пресрет на денешната седница на Кризниот штаб на која се очекува носење на поригорозни мерки поради големото ширење на епидемијата со ковид-19,...