ЦК на ВМРО-ДПМНЕ: Нашите пратеници цврсто стојат на ставот за неприфаќање на уставните измени под бугарски диктат

Фото: Архива на „Слободен печат“

По преписките не релација Мицкоски-Груевски, кои изминатите две дена ја „тресат“ политичката сцена во државата, но и во редовите на опозициската партија, ВМРО-ДПМНЕ вечерва го свика на средба Централниот Комитет на партијата. Пред малку испратија соопштение за донесените заклучоци, во кои меѓу другото е одлучено да бидат главен партнер во идната влада, со која како што велат ќе ги донесат промените неопходни за Македонија, а потоа велат ќе следи одговорност за сите во различни сфери кои направиле штета.

Се реафирмираа ставовите кои беа изнесени во јавноста минатите денови, а тоа е дека ВМРО-ДПМНЕ го осуети планот на власта, на оската ДУИ – СДС и поранешни функционери на опозицијата кои одлучиле да се стават на нивно располагање преку валкани дилови за причини само ним познати, а кои директно ќе одат на штета на македонскиот народ. Дополнително, се потврди силната кохезија која ја има пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата од почеток до крај сите 44 пратеници, а во однос на неприфаќање на уставни измени под бугарски диктат. Воедно, падна во вода и тезата која власта ја пласираше години наназад во јавноста дека партијата ја раководат други лица, затоа што различностите се очигледни денес, се вели во вечерашното соопштение.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот