Чулев: Во наши раце е најсилното оружје за запирање на ширењето на вирусот, а тоа е социјалната дистанца

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска апелираше граѓаните да ги почитуваат донесените мерки, да не се изложуваат на непотребни ризици и да останат во своите домови.

Од денеска стапуваат на сила новите владини мерки согласно кои забраната за движење ќе почне од 16 часот, а не како досега од 21 часот.

Чулев, кој денеска во име на Министерството за внатрешни работи, им предаде донација на три здравствени установи, изјави дека со останувањето дома, граѓаните им помагаат на здравствените работници и даваат сопствен придонес во битката со коронавирусот. На медицинскиот персонал му порача да го чува сопственото здравје.

– Тие, заедно со полицијата, се во првите борбени редови во битката која сите заедно мора да ја добиеме. Затоа ја заслужуваат сета наша почит, но и сета наша помош и поддршка што можеме да им ја обезбедиме. Нивното здравје и нивната безбедност се од суштинско значење во моментов. Во наши раце е најсилното оружје за запирање на ширењето на вирусот, а тоа е одржувањето на социјалната дистаца, нагласи Чулев.

Прочитајте и...  Борел: Единствено дијалогот на ЕУ гарантира европска иднина на Србија и на Косово

Донацијата од заштитни одела, маски и ракавици им беше предадена на ЈЗУ „8-ми септември”,  Институтот за јавно здравје и Универзитетската клиника ТОАРИЛУЦ (Ургентен центар).

Прочитај повеќе

Одложено лансирањето на ракетата, нов обид во сабота

Слободен печат

Тивок бунт во Франција: Угостителите на празни маси и со положени униформи ги сервираа своите барања

Слободен печат

Ваучер од 6 илјади денари за летување во Македонија може да добијат повеќе членови на исто семејство

Слободен печат

САД надмина 100 илјади жртви од коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Имаме помала стапка на смртност од Грција и од Словенија

Слободен печат

Еден од платените убијци кои пукаа во црногорскиот мафијаш во Киев имал македонски пасош (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лошото време може да го одложи стартот на ракетата на „СпејсИкс” со американски астронаути

Слободен печат

Вашингтон формално заклучи дека Хонгконг не ја задржал автономијата

Слободен печат

Заев апелира мерките да се почитуваат без исклучок

Слободен печат

Борел: Единствено дијалогот на ЕУ гарантира европска иднина на Србија и на Косово

Слободен печат

Терминот во којшто може сигурно да се очекува отворање на градинките е 15 јуни

Слободен печат

Се чека дури 14 дена за испорака: Календар со нацисти предизвика бес ширум светот!

Слободен печат