Категорија: Вести

Вести Македонија

Пари има, нема доволно избори!

Слободен печат
Во викенд бројот на печатеното издание на „Слободен печат“ прочитајте за тоа дека не се проблем парите, туку што тие се делат пред изборите. Исто...
Вести Скопје

Со 6.000 тони индустриска сол ќе се одржуваат скопските улици во текот на зимата

Слободен печат
За претстојната зимска сезона за улиците во Скопје се обезбедени 6.000 тони индустриска сол, од кои 2.000 тони се залиха од ланската зимска служба. Обезбедени...
Вести Македонија

Пендаровски: Инвестиции на руските бизнисмени во земјава не би пречеле на членството во ЕУ

Слободен печат
Претседателот Стево Пендаровски одговарајќи на новинарски прашања во врска со повикот на премиерот Зоран Заев руските бизнисмени да инвестираат во земјата и дали тоа би...
Вести Свет

Трамп ќе присуствува на Самитот на НАТО во Лондон

Слободен печат
Претседателот на САД Доналд Трамп ќе присуствува на Самитот на НАТО во Лондон од 2 до 4 декември, каде има предвидено средби со шефовите на...
Вести Регион

ЕГЗОДУС ВО ИСТАНБУЛ: Депортирани над 40.000 бегалци

Слободен печат
Турција соопшти дека депортирала над 40.000 бегалци кои живеат во Истанбул и ги испратила назад во провинциите каде што првично биле регистрирани. Кампањата, која траеше...
Вести Регион

ФРАНЦУСКА АМБАСАДОРКА ОСОМНИЧЕНА ЗА ЗЛОУПОТРЕБА НА ЈАВНИ ПАРИ: Се заканува со тужба!

Слободен печат
Француската амбасадорка за Арктик и Антарктик, Сеголен Ројал осомничена е за злоупотреба на јавни средства, откако Радио Франс изнесе обвиненија на нејзина сметка, јави дописникот...
Вести Македонија

Пендаровски: Комплексното поглавје 23 е фундамент на секоја демократија

Слободен печат
Неспорно е дека во овој момент формално правно немаме некој друг предуслов за започнување преговори со ЕУ, но на сите ни е јасно дека кога...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Општина Карпош ќе презема мерки за намалување на загадувањето на воздухот

Слободен печат
Советот на Општина Карпош на денешната седница со усвојување на одлуките за одобрување на финансиски средства на проекти од областа за заштита на животната средина,...
Вести Македонија

Литванија и Норвешка разменија шпиони со Русија

Слободен печат
Двајца Литванци и Норвежанин, кои во Русија беа осудени за шпионажа, ослободени се денеска во замена за двајца Русија, кои беа во затвор во Литванија....
Вести Македонија

МЗ: Направено е најголемо зголемување на платите во здравството досега

Слободен печат
Направено е најголемо зголемување на платите во јавното здравство досега. За две години направени се рекордни зголемувања во платите на здравствените работници, а медицинските сестри...