7 C
Скопје

Бројот на жртви од земјотресот во Индонезија се зголеми на 56

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала пред три дена го погоди островот Сулавеси, а потрагата по исчезнатите и натаму трае, пренесе агенцијата Кјодо.

Бројот на жртви во неодамнешниот земјотрес во Индонезија се зголеми на 56, додека повеќе од 800 лица се повредени, соопштија индонезиските власти.

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала пред три дена го погоди островот Сулавеси, а потрагата по исчезнатите и натаму трае, пренесе агенцијата Кјодо.

Индонезиската Агенција за вонредни состојби соопшти дека во Мамуја, главниот град на провинцијата Западен Сулавеси, биле пронајдени 47 тела, и уште девет во блискиот округ Маја.

Земјотресот уништи повеќе од 400 куќи, додека повеќе од 15.000 луѓе се евакуирани.

Прочитајте и...  Во хеликоптерска несреќа загина пратеникот Оливие Дасо, еден од најбогатите Французи

Поврзани вести

Со „марш против патријархатот” одбележан 8 Март во Приштина

МИА Агенција

Стано: Време е за напредок во дијалогот меѓу Белград и Приштина

Слободен печат

Израел почна со вакцинирање на палестински работници

Слободен печат

Загриженост во Норвешка: Најголем пад на бројот на венчавки од 1927 година

Слободен печат

Германија ја зголемува употребата на вакцината на АстраЗенека

Слободен печат

Осмомартовски протест во Атина

МИА Агенција

Остави Коментар