Британскиот „Х Фактор“ ќе престане да се емитува по цели 17 години: Дали Сајмон Кауел стави крај на својот најуспешен проект?

х фактор
Фото: Принтскрин / Instagram / Youtube

Сајмон Кауел го паузираше снимањето на шоуто „Х Фактор“ во 2018 година, но извори за „Daily Mail“ тврдат дека е малку веројатно шоуто некогаш да се врати на малите екрани. Музичкиот магнат во моментов е фокусиран на други проекти…

61-годишниот Сајмон Кауел го започна шоуто „Х Фактор“ во 2004 година, а последната сезона се емитуваше во 2018 година. Форматот се уште е успешен низ целиот свет, но музичкиот магнат не сакал британската верзија да стане „шега“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by X Factor UK (@xfactorupdatesuk)

Наводно, Кауел одлучил да го одложи шоуто на пет години, но новите извори велат дека најверојатно шоуто никогаш нема да се врати. Тие чувствуваат дека претприемачот е фокусиран на нивното ново шоу „Walk The Line“.

Во последната сезона на британскиот „Х Фактор“ членови на жирито беа Сајмон, Луи Томлинсон, Роби Вилијамс и неговата сопруга Ајда Филд. Во 2019 година, Сајмон го претстави шоуто „X Factor: Celebrity“, во кое победи Меган Мекен.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Simon Cowell (@simoncowell)

– Во оваа фаза нема тековни планови за следна сезона на „Х Фактор“ – рече претставник од шоуто за MailOnline.

Да потсетиме, од британскиот „X Factor“ излегоа големи ѕвезди како Џејмс Артур, „One Direction“, Оли Мурс, „Little Mix“ и други.

Видео на денот