1 C
Скопје

БРИТАНСКИ НАУЧНИК ПОРАЧА: Ако сакате крај на ограничувањата, примете ја вакцината против ковид-19

Луѓето треба да ја примат вакцината против ковид-19 ако сакаат да стават крај на физичкото дистанцирање, изјави професорот Џнатан Ван-Там, британски заменик министер за здравство.

На прес-конференција во Даунинг стрит тој рече дека, иако на луѓето им е „преку глава” од мерките против коронавирусот, мал одзив на вакцинацијата речиси сигурно ќе направи ограничувањата да траат подолго, пренесува Скајњуз.

За време на брифингот, професорот Ван-Там, исто така, рече дека по објавата за одобрување на вакцината, тој бил должен да ги ублажи очекувањата дека пандемијата може да заврши наскоро.

0 Не мислам дека владата и натаму ќе мора да препорачува физичко дистанцирање, маски и средства за дезинфекција на рацете. Се надевам дека ќе се вратиме во многу понормален свет – рече тој, но истакна дека условот е луѓето да прифатат вакцинација.

Прочитајте и...  Хаг: Одбиено барањето за ослободување на Кадри Весели

– Никој не сака „заклучување” и штетата што ја предизвикува. Но, ако сакате тој сон да се оствари што е можно побрзо, тогаш мора да ја примите вакцината кога ќе ви биде понудена. Помал одзив сигурно ќе направи ограничувањата да траат подолго – рече Ван-Там.

Тој, сепак, повика на дополнителна претпазливост во смисла дека луѓето треба да продолжат да бидат трпеливи и да ги следат упатствата за физичко дистанцирање се додека не се препорача поинаку.

Ван-Там, исто така, рече дека верува дека вирусот ќе биде „засекогаш со човештвото” и дека тој никогаш нема да се искорени, но ќе биде сезонска болест како грипот, а не како сеопфатна пандемија.

Поврзани вести

Нова „пандемија” ни чука на врата, човештвото се соочува со дестабилизација на психолошката состојба

МИА Агенција

Германските лекари ќе се обидат со нови лекови да лекуваат ковид-19

Слободен печат

Четири жени од Дебар тврдат дека доктор Асани ги прегледувал во домашната ординација, Веапоска плаќала по 1.000 денари за преглед

Мирослава Бурнс

Тешко е, ама протов лажните вести се може: Ако вистината доминира, тогаш лагите остануваат на маргините

Нови земјотреси утрово ги вознемирија граѓаните на Петриња и Сисак

Слободен печат

Германија ја зајакнува контролата на границите

Слободен печат

Остави Коментар