Бразил: Сменет министерот кој во говор го цитираше Јозеф Гебелс

Делови од говорот биле идентични со говорот кој е цитиран во книгата на Јозеф Гебелс.

Бразилскиот министер за култура е сменет од позицијата, откако што цитираше делови од говор на нацистичкиот шеф на пропаганда Јозеф Гебелс, објави Би-Би-Си.

Министерот Роберто Алвим за време на доделување на наградите за уметност, во видео на Твитер зборувал за наградите и за „јуначката“ и „национална“ уметност.

Во позадина на говорот свирела операта Лоенгрин од Ричард Вагнер, најомилениот композитор на Адолф Хитлер.

Претходно Алвим рече дека на сега избришаното видео дошло до „реторичка случајност“.

Десничарскиот претседател Жаир Болсонаро го опиша неговиот говор како „несреќен“.

– Повторувам дека ги отфрламе тоталитарните и геноцидните идеологии како нацизмот и комунизмот, како и секоја поврзаност со нив. Изразуваме наша потполна и неограничена поддршка на еврејската заедница со кои сме пријатели и делиме многу заеднички вредности – објави претседателот на Твитер.

Прочитајте и...  Демант од романското Министерство за здравство: Нема потврден случај на коронавирус

„Бразилската уметност во следната деценија ќе биде јуначка и национална, ќе биде поддржана од силни можности за емоционална поврзаност…и длабоко поврзана со силните аспирации на нашите луѓе или нема да вреди ништо“, рече Алвим во шестминутното видео во кои зборуваше за Националните награди за уметност.

Делови од говорот биле идентични со говорот кој е цитиран во книгата на Јозеф Гебелс.

Гебелс го водел Министерството за народно образование и пропаганда, кое во нацистичка Германија било создадено за перење мозок на луѓето и величање на Адолф Хитлер.

Неговите методи вклучувале цензура во медиумите и контрола над радиските станици, како и во културата и уметноста.

Прочитај повеќе

Путин прифати на 22 април да се гласа на референдумот за уставни измени

МИА Агенција

Стотина гости во хотел во Шпанија остануваат во изолација поради коронавирусот

Слободен печат

Детската клиника во Скопје ги забрани посетите на малите пациенти

Слободен печат

Дали демократските конкуренти и Трамп ја лоцираа „слабата точка“ на Сандерс?

Слободен печат

Ципрас: Не можеш да бараш солидарност од ЕУ, а да не покажуваш солидарност и поддршка кон грчките острови

Слободен печат

Македонците започнаа да ги празнат продавниците (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сите здравствени установи во Грција ги отповикаа вработените од редовите отсуства

МИА Агенција

ССМ апелира за почитување на препораките за заштита од коронавирусот

МИА Агенција

Трет заразен со коронавирус во Хрватска: Маж кој работи во Парма е хоспитализиран во Риека

Слободен печат

Хрватски научник од СЗО: Потребна е претпазливост, но никако паника за коронавирусот

МИА Агенција

Фејсбук ќе забрани реклами за лекови или за превенција од новиот коронавирус

Слободен печат

Без струја утре делови од Центар и Кисела Вода

МИА Агенција