Божиќни цитати кои ќе ви го стоплат срцето

Оној кој не го носи Божиќ во срцето, никогаш нема да го најде под елката.

Божиќ е еден од најубавите празници во годината. Време, кога семејството и пријателите се собираат и си разменуваат убави мисли.

Иако е убаво да се добие божиќен подарок, многу поважно е да се даде и сподели љубов во божиќниот период, убав збор и прегратка. Бидејќи благосостојбата нема да биде во нас ако не ја шириме и ако не ја посакаме и на другите.

Затоа, ние споделуваме со вас избор на десет најубави божиќни цитати од познати личности.

Не дозволувајте минатото да ви ја украде сегашноста. Вистинската порака на Божиќ е дека сите ние никогаш не сме сами.

Тејлор Калдвел, писателка.

Ако оваа година никој не планира да ми донесе подароци за Божиќ, не грижете се. Кажете ми само каде живеете и јас ќе дојдам сам да си ги земам подароците.

Прочитајте и...  Инфлуенсерки од пелени - Преслатко и модерно или реализација на неостварените соништа на мајките (ФОТО)

Хени Јангман, комичар и музичар.

Не е важно што ќе најдеш под елката, туку кого ќе најдеш до себе.

Стивен Литлворд, писател

Предлози за божиќни подароци: на непријателот – простување, на противникот -толеранција, на пријателот – срце, на клиентот – услуга, на сите – милосрдие. На секое дете – добар пример. На себеси – почитување.

Орен Арнолд, писател.

Божиќ треба да биде дрво што гори во огништето, мирис на бор и на вино, добар муабет, убави спомени и обновени пријателства …Но, ако тоа недостасува, љубовта ќе биде доволна.

Џеси О Нил, глумец.

Божиќ е секогаш кога ќе му дозволиш на бог да ги сака другите преку тебе.

Мајка Тереза

Божиќ е време кога треба да го запалиме огнот на гостопримството, дома, и срдечниот пламен на добродетелството во срцето.

Прочитајте и...  Терминатор вежба, Лулу го набљудува - Шварценегер не може да се оддели од своето магаре (ВИДЕО)

Вашингтон Ирвинг, писател.

Не грижете се за висината на вашата елка. Во детските очи сите елки се високи десет метри.

Лери Вајлд, комичар.

Спомените, како свеќите, најмногу горат на Божиќ.

Чарлс Дикенс, писател.

Оној кој не го носи Божиќ во срцето никогаш нема да го најде под елката.

Рој Смит, новинар.

Прочитај повеќе

Конечно решена дилемата: Дали кучињата се далтонисти или сепак гледаат боја?

Слободен Печат

Инфлуенсерки од пелени – Преслатко и модерно или реализација на неостварените соништа на мајките (ФОТО)

Слободен печат

„Мојот син почина од коронавирус… но не така како што мислите!“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Во служба на убавината – Соодветна храна и многу вода помагаат да имате убава и сјајна коса

Слободен печат

Терминатор вежба, Лулу го набљудува – Шварценегер не може да се оддели од своето магаре (ВИДЕО)

Слободен печат

Автобиографско дело на Андре Леон Тели – Имам 71 година, време е да се дознае вистината за Ана Винтур

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Израдувајте ги домашните – Цимет штрудли со смокви

Слободен печат

Обрнете внимание – Протеините се незаобиколен дел на силниот имунолошки систем

Слободен печат

Дневен хороскоп за 31 мај, недела – Погледнете каков ќе ви биде денешниот ден

Слободен печат

Лепа Брена со фотографиите од пред 33 години ја разбуди носталгијата кај фановите

Слободен печат

Џенифер Лопез ќе биде газдарица на бејзбол-тим!

Слободен печат

Изуми што го променија светот: Го сакате пивото и не можете без ви-фи? Заблагодарете им на овие жени!

Слободен печат