-7 C
Скопје

Бислимоски: Доколку компаниите се подготвени да работат со загуба, ние за 24 часа ќе ја промениме одлуката за цената на струјата

Нашите одлуки за цената на електрична енергија може да се променат доколку енергетските компании достават барање до Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) со нови податоци. Досега компаниите немаат доставено никакви податоци, а доколку достават подготвени сме во рок од 24 часа да ги промениме нашите одлуки, потврди денеска претседателот на РКЕ Марко Бислимоски.

-Ние не смееме да донесеме одлука која ќе ги доведе компаниите до загуба, бидејќи за тоа јас како претседател и членовите на РКЕ кривично ќе одговараме зашто сме работеле спротивно на закон. Со Законот за енергетика е предвидено секоја компанија да оствари свој профит, а нашите одлуки ги држат компаниите во кондиција и да работат на позитивна нула, рече Бислимоски во одговор на прашање на денешната прес-конференција.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Стефоска: Кога културното добро е во опасност мора да се мобилизираат сите ресурси во државата

Доколку компаниите се подготвени да работат со загуба, додаде, ние сме подготвени во рок од 24 часа по доставување на податоци од компаниите да ги промениме нашите одлуки за цената на електричната енергија. 

Поврзани вести

Осуденик чекал погубување, па му го одложиле: Не успеале да набават инјекција

Слободен печат

Од денеска до 3 декември во Скопје: Деветти Самит на „Македонија 2025″

Слободен печат

Дебата за спроведување на новиот Закон за слободен пристап до информации од јавен карактер

Слободен печат

Собраниска Комисија за финансирање и буџет: Продолжува амандманската расправа за државната каса за 2021 година

Слободен печат

Пораки од канцеларката Меркел: Сè уште има шанса за прва меѓувладина конференција со С. Македонија до крај на годината

Слободен печат

Контроверзниот доктор кој беше член на тимот на Трамп за борба против ковид-19 поднесе оставка

Слободен печат

Остави Коментар