Беретини поуспешен од демотивираниот Тим

Италијанецот Матео Беретини во третиот меч дојде до првата победа во дебитантскиот настап на завршниот Мастерс турнир во Лондон откако го совлада Доминик Тим во два сета со 7:6,6:3.

Овој натпревар немаше никаква натпреварувачка важност бидејќи Беретини ги загуби два дуела, додека Тим со победите над Роже Федерер и Новак Ѓоковиќ, веќе си обезбеди пласман во полуфиналето и тоа како првопласиран во групата Бјорн Борг.

Во таква ситуација, се чини дека поголема желба за победа имаше Италијанецот и сосема заслужено дојде до победата. Во првиот сет, Беретини при 5:4 сервираше за сет, но дозволи Тим да направи брејк и дуелот да го однесе во тајбрејкот. Во него, Италијанецот поведе со 4:0 и рутински дојде до 7:3 за водство од 1:0 во сетови.

Прочитајте и...  Прекрасен гест на Мурињо, ќе му ја исполни желбата на македонски новинар! (ВИДЕО)

Во вториот сет, Беретини прв дојде до брејк во шестиот гем (4:2) и предноста ја задржа до крајот на сетот кој го доби со 6:3.
Вечерва од 21 часот во вториот натпревар ќе играат Ѓоковиќ и Федерер и победникот ќе биде вториот полуфиналист од групата Бјорн Борг.

Прочитај повеќе

Баерн Минхен и Севиља вечерва играат за првиот трофеј сезонава

Слободен печат

Гвардиола не ја научи лекцијата: Борусија Дортмунд му украде уште еден тинејџер на Сити

Слободен печат

Бунт во Мајнц, фудбалерите си ги бараат парите од кои се откажаа поради короната

Слободен печат

Вистински европски тест за Шкендија,  тетовските „црвено-црни“ сонуваат сензација против Тотенхем

Слободен печат

Коронавирусот направи хаос во мак ракометот, нови позитивни и во Охрид

Слободен печат

Официјално: Челси донесе замена за најскапиот голман на светот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Наскоро Ѓоковиќ ќе се соочи со проблем кој го имаат сите големи шампиони

Слободен печат

Не е случајност: Барселона по трет пат „краде“ фудбалер пред нос на конкурените

Слободен печат

Швајцарците го продолжуваат „ловот“ на првиот човек на ФИФА,именуваа нов главен истражител

Слободен печат

„Збогум убиецу“: Оригиналната насловна страница посветена на Луис Суарез (ФОТО)

Слободен печат

Лудилото на „диктаторот“ Ердоган: Турските коментатори не смеат да го изговорат името на Кантер во пренос

Слободен печат

Хироу е јунакот, Мајами на чекор од финалето на НБА (ВИДЕО)

Слободен печат