Балкански рис забележан на Илинска Планина

Фото: МЕД / Планинарско друштво „Бигла“

По 15 години работа на Илинска Планина, Македонското еколошко друштво потврди присуство на балкански рис.

-Со ова се докажува значењето на овој биокоридор кој ги поврзува заштитените подрачја во Западна Македонија, велат од МЕД.

Фото: МЕД / Планинарско друштво „Бигла“

Сесијата на фото-замки е остварена со помош на соработката со планинарското друштво „Бигла“ од Демир Хисар.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот