13 C
Скопје

Бајден потврди дека ќе ја номинира Јелен за министерка за финансии

Избраниот претседател на САД Џо Бајден ќе ја номинира поранешната претседателка на Федералните резерви Џенет Јелен за функцијата министерка за финансии во неговата администрација.

Преодниот тим на Бајден денеска исто така, потврди и други работни места во економијата, вклучувајќи ја Нера Танден како претседателка на Канцеларијата за управување и буџет и Сесилија Роуз како претседателка на Советот на економски советници.

Доколку биде потврдена од Сенатот, Јелен ќе стане првата жена што ќе ја извршува челната позиција во Министерството за финансии и ќе му помогне на Бајден да го следи ветувањето за создавање разновиден кабинет.

Извор:МИА

Прочитајте и...  Мајки на деца до тригодишна возраст без согласност принудени да работат ноќна и прекувремена работа

Поврзани вести

ВИДЕО: Руската младина тотално „откачи“ на Тик Ток поради палатата на Путин: Објавата на Навални предизвика вистиска виртуелна треска

Илинка Иљоска

Од кандидат за премиер до наследник на Иџет Мемети: Насер Зибери избран за народен правобранител

Слободен печат

Димитров и Османи останаа без конкретен датум: Македонија не доби рок од Европската Комисија за анти-ковид вакцините

Слободен печат

Началник на клиника сексуално вознемирувал неподвижен пациент: Обвинението против докторот од Бања Лука е потврдено

И.И.

Снег и силен ветар ноќеска на Шапка: Се расчистува завеаниот пат низ викенд населбата

Слободен печат

Претседателот на Уставен суд Мурати на средба со Груби: Соодветна и правична застапеност и постоење на единственост во ставот меѓу сите судии како основни и најитни приоритети

Слободен печат

Остави Коментар