Автобусот во кој загинаа 45 патници бил на Беса Транс

Фото: EPA-EFE/VASSIL DONEV

Патничкиот автобус кој ноќеска се запалил во Бугарија и каде загинаа 45 патници меѓу кои и деца, бил на тетовскиот автопревозник Беса Транс, дознава „Слободен печат“ од свои извори.

Станувало збор за екскурзија на релација Скопје – Истанбул – Скопје, а при враќањето автобусот транзитирал низ Бугарија.

На истата тура упатени биле десетина автобуси од Македонија, но девет се вратиле безбедно во земјава.

СТРАШНА ВЕСТ: Македонски автобус се запали во Бугарија, најмалку 45 загинати и седум повредени

Видео на денот