-5 C
Скопје

Австрискиот канцелар Себастијан Курц го осуди терористичкиот напад во Швајцарија

Веднаш по терористичкиот напад што се случи вечерва во супермаркет во Швајцарија, при што една жена е тешко повредена на Твитер се огласи австрискиот канцелар Себастијан Курц.

„Јас целосно го осудувам денешниот исламистички терористички напад во Лугано. Моите мисли се со жртвите кои им посакуваат целосно и брзо закрепнување. Ние сме покрај Швајцарија во овие тешки часови, ќе дадеме заеднички одговор на исламистичкиот тероризам во Европа и ќе ги браниме нашите вредности“ напиша тој.

Овој напад се случи по крвавиот терористички напад во Виена. На почетокот на месецов Кујтим Фејзулаи во центарот на австриската престолнина уби четири и повреди повеќе од 20 лица пред полицијата да го ликвидира.

Швајцарија: Две жени нападнати во супермаркет, полицијата не исклучува „терористички мотиви”

ВИДЕО+ФОТО: Стотици Австријци се собраа во центарот на Виена. Дупките од куршумите на Кујтим Фејзулаи се пополнети со цвеќиња.

 

Прочитајте и...  Филипче: Офталмологија и оториноларингологија почнуваат со редовна работа

Поврзани вести

Во Вашингтон уапсено лице со оружје и лажна пропусница за инаугурацијата на Бајден

МИА Агенција

За 71 отсто намален бројот на патници од аеродромите во Скопје и Охрид

МИА Агенција

Петти ден по ред во Бразил над 1.000 умрени дневно од ковид-19

МИА Агенција

Бројот на жртви од земјотресот во Индонезија се зголеми на 56

МИА Агенција

Во Јакутија повторно измерени -47 степени Целзиусови

МИА Агенција

Си-Ен-Ен: Бајден на првиот работен ден ќе смени серија лоши или неостварливи одлуки на администрацијата на Трамп

МИА Агенција

Остави Коментар