Арт-презентација на проектот „А Реакција“ на Марија Павловска

Ликовната уметница Марија Павловска на 15 декември во киносалата на Кинотеката ќе го презентира проектот „А Реакција“. На презентацијата ќе учествуваат и соработниците во проектот Горанчо Ѓоргиевски од Националната галерија и фотографот Кервин Кендал Вилијамсон од САД. Во нејзината 20-годишна уметничка практика Павловска ја истражува уметноста користејќи ги поларните црно-бели бои и се истакнува со специфичен експресивен стил, кој е единствен, како кај нас (Балканскиот регион), така и на меѓународно ниво. Формите на делата на Павловска се развиваат од слика или фотографија до видео или инсталација.

Со настанот „А Реакција“ Марија Павловска ќе ги претстави активноста и резултатите постигнати на интернационален план на полето на ликовното, а кои се последица на уметничката резиденција во музејот „Мана контемпорари“, водечка институција во Њујоршката област во САД. Проектот изработен во текот на резиденцијата е документиран со покровителство на Музејот, а забележан и поканет од Европскиот културен центар да учествува на 58-то Венециско биенале. За целиот процес е издадена и монографијата „А Реакција“, со покровителство на Музејот „Мана Контемпорари“.

(Текстот е објавен во „Културен печат“ број 60, во печатеното издание на „Слободен печат“ на 12-13 декември 2020)

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот