Пулицерова награда постхумно за Арета Френклин - Слободен печат
ЗабаваМагазин

Пулицерова награда постхумно за Арета Френклин

Арета Френклин е првата жена која е добитничка на оваа награда за музички заслуги, откако церемонијата е востановена во 1930 година.

Дивата на соулот Арета Френклин, која почина во август минатата година, доби престижна награда за својот придонес во музичката уметност

Музичката легенда Арета Френкил, која во август минатата година почина по борба со ракот на панкреасот, е добитничка на специјалната награда Пулицер за придонес во амриканската музичка култура.

Пејачката е прогласена за добитничка на признанието во понеделникот, на церемонија на која е истакнат нејзиниот „исклучителен придонес во амреиканската музика и културата во текот на повеќе од пет децении“.

Арета Френклин е првата жена која е добитничка на ова признание за музички заслуги, откако церемонијата е востановена во 1930 година.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close