Андоновиќ: Расните немири во САД прераснуваат во социјален бунт (ВИДЕО)

Шеста ноќ по ред траат протестите поради бруталното убиство на афроамериканецот Џорџ Флојд од страна на полицијата во Минеаполис.

Страстите дополнително се подигнаа откако резултатите од обдукцијата покажале дека Флојд, починал од задушување поради притисок врз неговиот грб и вратот од полицаецот Дерек Шовин, кој неколку минути клечел врз неговиот врат и ги игнорирал неговите повици за помош, изјавија адвокатите на семејството.

Лекарите кои ја извршиле обдукција соопштија дека станува збор за брутално убиство.Еден од докторите кои ја извршиле обдукцијата, на прес конференција, изјави дека Флојд претходно немал здравствени проблеми што би придонесло за неговата смрт. Адвокатот на семејството на убиениот Афроамерикенец Џорџ Флојд, изјави дека има доволно докази да се потврди дека обвинетиот полицаец Дерек Шовин постапил и го убил со умисла.

Прочитајте и...  Уапсени 40 учесници во заложничката криза недалеку од Јоханесбург

Во меѓувреме, во немирите во 140 градови во САД досега се уапсени над 4.400 демонстранти. Прогласена е вонредна состојба во 40 американски градови, а претседателот Трамп најави дека ќе испрати војска на улиците на американските градови за да им стави крај на насилствата. Тој ги критикуваше градските и властите на неколку сојузни држави дека не успеале да ги исконтролираат протестите и да ги одбранат своите граѓани.

Се очекува Трамп да се повика на законот за Бунт од 1807 година, со кој претседателот има право да го задуши беззаконието со употреба на армијата на САД. Тој закон последен пат е употребен во 1992 година од тогашниот претседател за сузбивање на немирите во Лос Анѓелес, кога поротата ги ослободи четворицата полицајци кои го претепаа Родни Кинг, по што избувнаа масовните насилства на улиците низ градот.

Прочитајте и...  Најмалку две жртви при уривање на зграда во Лагос

Сепак дел од генералите на Пентагон засега се спротиставуваат на одлуката на Трамп, сметајки дека војската не смее да се меша во овие насилства.

Особено што според дел од американската јавност се работи за социјален бунт како резултат на политиките кои изминативе четири години ги води администрацијата на Трамп. Веќе е јасно дека расниот прерасна во социјален бунт на американците, како резултат на долгогодишните класни разлики меѓу Американците.

Бидејќи протестите се случуваат во екот на кампањата во пресрет на американските претседателски избори закажани за 3 ноември, не се исклучува протестите да прераснат во обид за пуч против Трамп. Опозиционите демократи и кандидатотот Џо Бајден се надеваат дека преку овие протести, нестабилноста и намалениот рејтинг на Трамп полесно ќе се вратат на власт.

Прочитајте и...  Чулев: Ќе побарам помош од војската за запирање на влезот на мигранти

 

Прочитај повеќе

Мицкоски: Заврши времето на политичари елитисти, ние ќе ги засукаме ракавите и ќе ја обновиме Македонија

Слободен печат

Мендух Тачи: Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент и не правам договор со ДУИ

Слободен печат

Најмалку две жртви при уривање на зграда во Лагос

Слободен печат

Мандатот на Еулекс продолжен за една година

Слободен печат

Заев: Имаме земја призната од светот, ВМРО-ДПМНЕ може да учи од нас што е патриотизам

Слободен печат

Експлозија на бомба во Авганистан, загинаа шест цивили

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Касами од Тетово: Во наредните четири години ќе се доближиме до ЕУ

Слободен печат

Шахпаска од Велес: На 15 јули одиме напред по патот на напредокот

Слободен печат

ЗНМ, ССНМ и СЕММ ги осудуваат законите упатени кон новинарката Милевска

Слободен печат

Заврши протестот во Нови Сад, во Белград засега мирни демонстрации

Слободен печат

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Слободен печат

Шекеринска: Идниот премиер ќе биде Заев кој има рекордна поддршка и кај Македонците и кај Албанците

Слободен печат