Tag : Пуч

Вести Свет

Андоновиќ: Расните немири во САД прераснуваат во социјален бунт (ВИДЕО)

Слободен печат
Шеста ноќ по ред траат протестите поради бруталното убиство на афроамериканецот Џорџ Флојд од страна на полицијата во Минеаполис. Страстите дополнително се подигнаа откако резултатите...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Како операцијата на американските платеници во Венецуела се претвори во вистински дебакл? (ФОТО)

Слободен печат
Инвазија, обид за државен удар, терористички напад или просто луда мисија осудена на пропаст? Паравоената операција која војската на Венецуела ја запре минатата недела би...
Вести Свет

Организацијата на Американски Држави вклучена во пучот во Боливија

Слободен печат
Боливискиот претседател Ево Моралес денеска ја обвини Организацијата на Американски Држави (ОАД) дека имала директна улога во државниот удар што доведе до неговата оставка на...
Вести Свет

Венецуела, Мексико и Перу со осуда на пучот против боливискиот претседател

Слободен печат
Претседателот на Венцуела, Николас Мадуро и шефот на мексиканската дипломатија Марсело Ебрард го осудија пучот против боливискиот претседател Ево Моралес. Мадуро го осуди пучот против...
Вести Свет

„ОБИД ЗА ПУЧ ВО ЕКВАДОР“: Во нереди уапсени 100 лица, претседателот ја повлекол владата од престолнината (ВИДЕО)

Слободен печат
Стотици луѓе биле уапасени за време на протести поради цената на горивата во главниот град на Еквадор, а претседателот на оваа држава ја повлекол владата...
Вести Свет

Трамп за истрагата отворена против него: Ова не е импичмент, туку пуч!

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп ја оцени истрагата за импичмент против него како „пуч”, додека демократите од Конгресот го обвинуваат државниот секретар Мајк Помпео дека ги...
Вести Македонија

Верушевски: Првите информации за „бомбите“ ги добив во 2010 година

Горан Наумовски
На денешното судско рочиште за случајот „Таргет Тврдина“ поранешниот контраразузнавач Зоран Верушевски во своето сведочење рече дека првите информации за „бомбите“ ги добил во 2010...
Вести Регион

Демолиран турски споменик во Тирана (ФОТО)

Слободен печат
Споменикот поставен во Тирана во чест на жртвите кои се спротивставија на обидот за пуч во Турција бил скршен. Споменикот е оштетен странично, додека албанската...
Вести Регион

Над 300.000 книги запалени во Турција по обидот за пуч

Слободен печат
Повеќе од 300.000 книги се уништени во турски училишта и библиотеки во изминатите три години по обидот за пуч во летото 2016 година. Министерката за...
Вести Свет

Уште 122 воени лица ќе се апсат поради неуспешниот обид за пуч во Турција

Слободен печат
Турските власти денеска издадоа налог за апсење на 122 припадници на армијата под сомнение дека се поврзани со мрежата на имамот Фетулах Ѓулен, кој живее...