Tag : џорџ флојд

Вести Свет Слајдер

Дете плаче додека маж клечи над неговиот врат: Фотографија предизвика бурни реакции во јавноста, полицијата го истражува случајот

Слободен печат
Вознемирувачка фотографија на која се гледа како маж, најверојатно поддржувач на движењето „Black lives matter“, клечи над врат на дете, на тој начин имитирајќи го...
Спорт Фудбал

Анри клечеше осум минути и 46 секунди! (ВИДЕО)

Слободен печат
Поранешниот француски фудбалер Тјери Анри се вклучи во борбата на Афроамериканците за расна еднаквост во САД. Тјери Анри, кој моментно е тренер на Монтреал Импакт,...
Вести Свет

„Прашање е дали ќе бидат осудени“ – Четворицата полицајци кои го убија Џорџ Флојд може наскоро да се вратат на работа

Слободен печат
Четворицата полицајци кои беа обвинети и отпуштени поради смртта на Џорџ Флојд, имаат добри шанси да си ги вратат своите работни места, откако полицискиот синдикат...
Вести Свет Слајдер

БЕСОТ КОН ПОЛИЦИЈАТА НЕ СТИВНУВА: Демонстрантит во Њујорк бараат една милијарда помал буџет за полицијата

Слободен печат
Над стотици демонстранти кои кампуваат пред градското собрание во Њујорк бараат законодавците им го намалат буџетот на градската полиција. Кампот во паркот на Долен Менхетен...
Вести Свет

Чувари од затворот каде се наоѓа полицаецот обвинет за убиство на Џорџ Флојд обвинуваат за расизам

Слободен печат
Осум чувари од затворот во американската сојузна држава Минесота, каде што се наоѓа Дерек Човин, полицаецот кој е обвинет за смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд,...
Вести Свет Слајдер

Полицаецот осомничен за убиството на Џорџ Флојд слободно шета во маркет: Една жена жестоко го нападна (ВИДЕО)

Слободен печат
Александар Кеунг, еден од полицајците осомничени за убиството на Афромамериканецот Џорџ Флојд бил виден во еден маркет како купува колачи и сок. Тој бил препознаен...
Вести Свет

Пенс избегна да го каже слоганот „Црните животи се важни”

Слободен печат
Американскиот потпретседатател Мајк Пенс во интервју за телевизијата Ај-би-си избегна да ги каже зборовите „Црните животи се важни” и наместо тоа рече „сите животи се...
Вести Свет

Башеле: Итна истрага, а потоа брзи и и одлучни реформи на полицијата

Слободен печат
Филонајз Флојд, братот на убиениот Африамериканец Џорџ Флојд денеска преку видео врска се обрати пред Советот за човекови права на Обединети нации и побара да...
Вести Свет Слајдер

Откриена тинејџерката која го сними убиството на Џорџ Флојд: Таа е Роза Паркс на својата генерација (ВИДЕО)

Слободен печат
Убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд е вест која се прошири низ целиот свет. Со огромна брзина беше споделена и снимката на која се гледа како...
Вести Свет

Полицајци од Минеаполис го осудуваат колегата кој го уби Џорџ Флојд: Тоа не сме ние

Слободен печат
Повеќе од 10 полицајци од Минеаполис го осудуваат колегата обвинет за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд и велат дека се подготвени да прифатат „промени, реформи...