4 C
Скопје

Tag : бунт

Вести Свет

ВИДЕО I Крвав бунт: Над 50 затвореници загинаа во нереди во три затвори во Еквадор

Слободен печат
Над 50 лица ги загубија животите за време на денешните протести во три затвори во Еквадор, објави тамошната полиција на Твитер. Владата ги опиша немирите...
Вести Свет

ВИДЕО I Насилен бунт во затвор во Сент Луис, повреден е еден чувар

Слободен печат
Повеќе од 100 затвореници ја презедоа контролата над дел од затворот во центарот на Сент Луис, Мисури, при што беше повреден еден чувар, соопшти Ен...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Бајден: Упадот во Конгресот не е протест, тоа е бунт

Горан Наумовски
Откако приврзаниците на Доналд Трамп упаднаа во американскиот Конгрес во Вашингтон, новоизбраниот претседател Џо Бајден и се обрати на нацијата. – Вие гледате и јас...
Вести Свет

ВИДЕО | Бунт во индиска фабрика: Работниците рекоа НЕ за изработка на ајфони за мали плати

Слободен печат
Во фабриката за ајфони во Индија поради протестите на вработените причинета е штета од 7 милиони долари, пренесува Ројтерс. Работниците во фабриката кој е сопственост...
Останатo Спорт

Ѓоковиќ го предводи бунтот против Американците и Мастерс Синсинати

Слободен печат
Пеља и Делиен нема да играат на првиот голем посткорона тениски турнир, Мастерс Синсинати бидејќи нивниот физиотерапевт Хуан Мануел Галван е позитивен на коронавирус. Како...
Вести Свет

СБ на ОН го осуди бунтот во Мали и побара војниците да се вратат во касарните

Слободен печат
Советот за безбедност на Обединетите нации го осуди бунтот во Мали и ги повика војниците вклучени во пучот веднаш да ги ослободат сите заробени владини...
Вести Свет

Андоновиќ: Расните немири во САД прераснуваат во социјален бунт (ВИДЕО)

Слободен печат
Шеста ноќ по ред траат протестите поради бруталното убиство на афроамериканецот Џорџ Флојд од страна на полицијата во Минеаполис. Страстите дополнително се подигнаа откако резултатите...
Спорт Фудбал

Бунт на Холанѓаните: Коронавирусот сее страв низ светот, а Федерацијата сака да се игра фудбал

Слободен печат
Холандската фудбалска федерација ги извести сите екипи од Ередивизијата да почнат да се подготвуваат за продолжување на сезоната и го одреди стартот на идното коло,...
Вести Свет

Бунт во затвор во Тајланд поради коронавирусот

МИА Агенција
Затвореници денеска ја запалија кантината на еден затвор во североисточен Тајланд, а неколкумина избегаа за време на немирите предизвикани од гласините за епидемијата на коронавирусот,...
Вести Регион

Најмалку 23 загинати во обид за бунт во затвор во Богота

МИА Агенција
Дури 23 затвореници загинаа, а други 90 се повредени во бунт во затвор во колумбиската престолнина Богота, информира колумбиската министерка  за правда Маргарита Кабело, цитирана...