Андоновиќ: Протести во Бугарија и во Србија – полициска бруталност и незадоволство или политичка инструираност? (ВИДЕО)

Во Бугарија петти ден по ред продолжуваат антивладините протсти на кои се бара оставка на владата на премиерот Бојко Борисов и главниот државен обвинител. Протестите кои во главно се одржуваат во Софија, но и во и во уште 11 градови во Бугарија, засега според медиумските извештаи се одвиваат мирно.

Протестите на илјадниците демонстранти во Софија се одржуваат во центарот на бугарската престолнина, каде се наоѓаат зградите на претседателската администрација, на владата и на Националното собрание. Демонстрантите извикуваат „Мафија“ и „Оставка“ а наспроти нив се распоредени полициски кордони. Повод за овој протест се случаи на полициска бруталност, поради што биле хоспитализирани неколку лица. Директорот на софиската полиција, соопшти дека во врска со случаите на насилство се води внатрешна истрага чии резултати ќе бидат познати најмногу за еден месец. Бугарското министерство за внатрешни работи соопти дека на протестите во понеделникот сѐ уште нема регистирано нарушување на јавниот ред и мир, како и дека во вечерните часови е приведено едно лице.

Прочитајте и...  Во БиХ се удави синот на осуден терорист, стрикото во обид да го спаси - настрадал

Првиот масовен протест во Софија се одржа на 9-ти јули, кога повеќе илјади граѓани од разни политички провиненции и претставници на општествени организации се собраа пред седиштето на шефот на државата, изразувајќи му поддршка на претседателот Румен Радев. Причината за протестот се некои постапки на обвинителството кое издаде наредби за апсење на двајца високо позиционирани функционери од администрацијата на претседателот на земјата. Ваквите постапки на правосудните органи се сметаат како алатка за политичкиот напад врз претседателот Радев, кој последниот период остро ја критикува владата на премиерот Борисов.

Со овие протести и подршката која ја доби, Бугарскиот социјалистички претседател, Румен Радев, ја откри својата можност да го скрши стисокот на Борисов врз државата пред изборите следната година и ја повикува ЕУ конечно да размисли за затруениот правен систем на земјата.

Прочитајте и...  Охрид наутро исчистен од отпад, навечер ѓубре се фрла насекаде

Протести се одржуваат и во Србија седми ден по ред. Но за разлика од првите три дена каде владеше вистинска војна поеќу демонстрантите и полицијата, изминативе две вечери протестите се одвиваат мирно со мала посетеност и без регистрирани инциденти.

Во Белград, Ниш и Зрењанин се собраа граѓани незадоволни од српската влада и мерките кои ги презема државата. Идентично како и на протестите во Бугарија, и во Србија полицијата се обвинува дека применила прекумерна сила врз демонстрантите. Полициската бруталност во моментов е главна тема во јавноста, а и покрај владината забрана за масовни собири поради пандемијата на коронавирусот, преку социјалните мрежи за вечерва се најавуваат нови протести.

Прочитај повеќе

МТСП: Исплата на паричната помош од социјална и детска заштита од денес во три групи

Слободен печат

Ужас во Шведска: Дванаесетгодишно девојче настрада при престрелка, ја погодил залутан куршум

Слободен печат

Дали коронавирусот предизвикува стерилитет и дали мажите се позагрозени од жените?

Слободен печат

Истражување: Италијанците со антитела за коронавирус шест пати повеќе од официјално заразените

Слободен печат

Слика со портрет на Македонец од 1726 година – најстар запис за населувањето на Македонците во Војводина

Миа Агенција

Регистрирани се 390 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ураганот Исаја ја погоди Северна Каролина

Слободен печат

Д-р Андоновски: Маската задолжителна за деца над 10 години, треба да има задолжен човек на самиот влез во училиштата кој ќе мери температура

Слободен печат

Пецас денеска ќе ги соопшти промените во грчката влада

Слободен печат

Засилени мерките на Филипините: Повеќе од 27 милиони луѓе се повторно во карантин

Слободен печат

Филипче: Пациентите со трансплантирани бубрези се во добра здравствена состојба

Слободен печат

„Те молам немој да ме застрелаш“: Објавена нова снимка од апсењето на Џорџ Флојд (ВИДЕО)

Слободен печат