Амфилохије: Власта ќе преговара со мене, а не со Патријаршијата

Амфилохије објасни дека Митрополијата бара темелен договор по примерот на оние кои Црна Гора ги потпиша со Католичката црква и Исламската заедница, додавајќи оти нема да се разговара за нов статус, бидејќи, според него, Митрополијата е веќе автономна.

Митрополитот црногорско-приморски Амфилохије изјави дека евентуалните преговори за темелен договор, кој се однесува на црковниот имот во Црна Гора, властите ќе ги водат со него, а не со белградската Патријаршија.

Тој наведе дека Митрополијата која тој ја предводи е „автономна и самостојна низ вековите“.

Амфилохије објасни дека Митрополијата бара темелен договор по примерот на оние кои Црна Гора ги потпиша со Католичката црква и Исламската заедница, додавајќи оти нема да се разговара за нов статус, бидејќи, според него, Митрополијата е веќе автономна.

– Кога преговараат со нас, тоа е исто како да преговараат со белградската Патријаршија, тука не постои никаква разлика – истакна владиката.

Амфилохије ја отфрли можноста за какви било преговори со црногорските власти доколку Законот за слобода на вероисповед не биде повлечен, нагласувајќи дека Законот е „нешто најлошо што и се случило на Црна Гора”.

Прочитајте и...  Португалија воведе задолжително носење маска на отворено, казни до 500 евра за непослушните

Тој го обвини црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ дека како „безбожник и некрстен претседател создава своја автокефална црква“.

Поврзани вести

ВИДЕО: Трамп на гласање со маска – Гласав за кандидатот Трамп

Слободен печат

Селма остана во Франција, родителите и роднините кои ја тепаа и истрижаа протерани во Сараево

Слободен печат

Брисел со продолжен полицискиот час, маските станаа задолжителни

Слободен печат

Двајца починати и 166 новозаразени од ковид-19 на Косово

Слободен печат

Две жени од Виница и Берово починаа на штипското Инфективно одделение

МИА Агенција

ВМРО-ДПМНЕ испрати телеграма со сочувство до семејството на Амди Бајрам

Слободен печат

Остави Коментар