Алушовски: На крајот бевме посреќни и заслужено победивме!

Екипата на Еурофарм Работник запиша прва историска победа во дебитантскиот настап во Лигата на шампионите. Денеска пред домашните навивачи во Битола го доби дуелот против финскиот Кокс (31:30) и ги запиша првите бодови во рамки од групата „Ц“.

Тренерот на Еурофарм Работник, Стевче Алушовски и пред натпреварот истакна дека очекувал ваков тврд и неизвесен натпревар.

– Трипати губевме, денеска ни се посреќи. Како да ни е судено да играме добро прво полувреме, а потоа во второто да влеземе во егал завршница. На крајот бевме посреќни и заслужено победивме. Им честитам на моите момци за првата историска победа на Еурофарм Работник, на нашето претседателство, на публиката во Битола. Ние сме млад тим кој за првпат се радува во Лигата на шампионите и се надевам дека нема да ни биде единствен триумф. На тимот на Кокс му честитам на извонредната игра, немаше да биде незаслужено доколку и тие освоија бод. Им посакувам многу среќа во понатамошните мечеви, а на нам ни останува да се фокусираме на следниот дуел против Татран Прешов – рече Алушовски на прес конференција после мечот.

Прочитајте и...  Евролига: Антиќ во тимот на деценијата на Олимпијакос! (ВИДЕО)

Еден од оние кои што исто така придонесоа за првите историски бодови на Еурофарм Работник беше и десниот бек Михаил Петровски кој трипати се запиша во листата на стрелците.

– Сакам да им честитам на моите соиграчи за првата победа во Лигата на шампионите. Честитки и за фер плејот на гостинската екипа. Добро го отворивме натпреварот, во второто повторно завладеа тој грч. Гостите успеаја да се вратат од минус четири, имаа шанса дури и да победат, но на крајот баш ми е драго што покажавме карактер и излеговме како победници. Сега имаме една недела да ги консолидираме редовите за наредниот дуел – вели Петровски.

Наредниот петти меч во ЛШ битолчани исто така ќе го играат во салата „Боро Чурлевски“ на 20 октомври против словачкиот Татран Прешов (17.00 часот).

Прочитајте и...  Обложувач погоди 12 парови и го чекаше уште Атлетико за голема добивка! (ФОТО)

Прочитај повеќе

Вардар и Еурофарм Пелистер убедливи пред финалната битка за трофејот!

Слободен печат

„Ауфидерзен“ Барса: Гол-машината Баерн броеше до ОСУМ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Покетино, Куман и Чави меѓу кандидатите за тренер на Барса!

Слободен печат

У19: Се крои националниот состав пред настапот на ЕП 2022

Слободен печат

Непосредно пред дуелот со Баерн: Умтити позитивен на коронавирус!

Слободен печат

Јан Вертонген ја освежи одбраната на Бенфика (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Металург преку Струга си обезбеди место во „малото“ финале!

Слободен печат

Танушев му донесе бод на Пелистер против Силекс

Слободен печат

Плата од шест милиони евра, Ибрахимовиќ останува во Милан

Слободен печат

Обложувач погоди 12 парови и го чекаше уште Атлетико за голема добивка! (ФОТО)

Слободен печат

Евролига: Антиќ во тимот на деценијата на Олимпијакос! (ВИДЕО)

Слободен печат

Одлична партија на Митревски од 15 одбрани против Адемар Леон

Слободен печат