Алкараз изгуби сет, па издоминира и закажа полуфинале со Медведев

Фото: EPA-EFE/TIM IRELAND

Шпанецот Карлос Алкараз, иако го загуби првиот сет, лесно ја оправда фаворитската улога против Американецот Томи Пол.

Достоен противник Пол денеска беше само во првиот сет, кој го доби со 5:7.  Алкараз не изгледаше вознемирено по загубениот сет и во продолжение само го крена нивото на својата игра и дојде до победата.

Сетот за изедначување го доби со 6:4, додека преостанатите два ги освојуваше со по 6:2.

Противник на Алкараз во полуфиналето ќе му биде Данил Медведев, кој денес претходно по голема борба го елиминираше Јаник Синер.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот