92-годишен фан од Уругвај го посети омилениот шпански клуб! (ВИДЕО)

Хозе Луис Идалго има 92 години, на 20-годишна возраст се пресели во Уругвај, седум децении во новата земја ги следеше резултатите, ги гледаше мечеви, новите генерации кои доаѓаа(т).

Атлетик Билбао е посебен клуб, кој со децении ѝ одолева на фудбалската глобализација, која, на спортски начин, го штити идентитетот на Баскија.

Сите ја знаат приказната околу тоа дека во Атлетик играат исклучиво Баскијци, а светот сега го запозна и човекот кој помина 10 илјади километри со цел уште еднаш во својот животот погледне натпревар во Билбао, на „Сан Мамеш“.

Негова желба беше да дојде на баскиската „катедрала“:

Прочитајте и...  Меси ги прекина преговорите за продолжување на договорот!?

– Заминав одамна и далеку, но моето срце остана тука. Големата љубов никогаш не прекинува – рече Хозе Луис, кој беше облечен во „црвено-бел“ дрес како специјален гости на натпреварот против екипата на Ваљадолид.

Прочитај повеќе

Мекгрегор заборави на „војната“ со Хабиб, испрати емотивна порака по смртта на неговиот татко

Слободен печат

Барселона го гаси пожарот, Чави ќе го наследи Кике Сетиен на клупата

Слободен печат

Работнички тргна со подготовките, Стојковски и Зука најнови засилувања

Слободен печат

Легендата му честиташе на Меси: Добредојде во клубот 700, задоволство е да те гледам како играш

Слободен печат

Доколку Зверев излегува да се забавува ќе биде исфрлен од турнирот

Слободен печат

Трансфер бомба во најава, Санчо ја договори платата со англиски гигант

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гризман е како буре барут, двете екипи од Манчестер тропнаа на вратата на Барселона

Слободен печат

МТК идната сезона ќе има македонски голгетер, промовиран е Миовски (ВИДЕО)

Слободен печат

Многу играат за пари, Новак и Рафа играат за грен слем титули

Слободен печат

Јунајтед слави, Конте го договори најголемото промашување

Слободен печат

Шокантната одлука на Меси предизвика бура, дали е време за преселба во Премиер лигата?!

Слободен печат

Ѓоковиќ доби неверојатен портрет на терен во Белград и им се обрати на колегите за УС Опен

Слободен печат