Претседателот Пендаровски го испрати првиот контингент на Армијата во мисијата на НАТО (ВИДЕО)

Претседателот на Република Северна Македонија и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски денеска во Касарна „Илинден” – Скопје, присуствуваше и се обрати на церемонијата на испраќање на првиот контингент на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата предводена од НАТО – КФОР, на Косово.  

Првиот контингент се состои од  44 припадници кои ќе работат како штабни офицери во главната команда во Приштина и ќе ја обезбедуваат регионалната команда на КФОР Запад. Нашиот придонес ќе продолжи да расте во тек на 2021 година – веќе во следната ротација, планот е бројот на припадници во КФОР да се зголеми на над 60 припадници, а од идното лето заедно со нашиот долгогодишен партнер Националната гарда на Вермонт од САД, надвор од воспоставените ротации придонесот во период од 9 месеци да се зголеми со над 100тина припадници на Армијата. Вкупно од идното лето во мисијата КФОР ќе придонесуваат околу 180 наши војници, подофицери, и офицери.

Прочитајте и...  УПОМ бара повлекување на сите недекларирани маски за заштита од коронавирус во Македонија

Претседателот Пендаровски, премиерот Заев и министерката Шекеринска им се заблагодарија на припадниците на Армијата за сето она што го покажаа досега во учеството во мировни мисии и претставувањето на нашата татковина во вистинско светло како доверлив и посветен партнер, а сега и сојузник и им порачаа да бидат безбедни, да дадат сè од сега и живи и здрави да се вратат дома по шест месеци.

-Република Северна Македонија стана пример како со јасна политичка волја и стратешка визија за иднината на државата и народот, може да се исчекори напред и од држава на која ѝ беше потребна надворешна асистенција и помош, да се трансформира во држава која е фактор на стабилност во регионот и почитуван сојузник во најсилната политичко-воена алијанса во историјата на светот. Во оваа прилика сакам да истакнам дека тоа е заслуга на сите досегашни политички гарнитури кои немаа дилема за насоката по која треба да се движи земјата и постојано вложуваа во опремување и модернизација на армијата. Тоа е заслуга и на војниците и старешините кои во континуитет вложуваа во своето усовршување, но пред сè е резултат на волјата на нашите граѓани кои во огромен број ја поддржуваа стратешката цел да станеме дел од овој воено-политички сојуз. Иако времето е кусо, придобивките од членството во НАТО се веќе видливи во покажаната солидарност за време на пандемијата, како и во заедничкото спротивставување на хибридните закани кои стануваат се повидливи. Се разбира, никој нема илузии дека членството во НАТО ќе ги реши сите наши проблеми, но, без сомнение, станува збор за клучна претпоставка за понатамошен развој и просперитет на земјата, истакна меѓу другото Пендаровски.

Прочитајте и...  Честитка од Џафери по повод Денот на македонската револуционерна борба

Поврзани вести

ВМРО-ДПМНЕ: На денот на ВМРО протестираме со автомобили во Скопје и во Штип

Слободен печат

Со положување цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев одбележан 23 Октомври

Слободен печат

МВР поведе постапка за полицаецот кој не реагирал на пријава за насилство во случајот со фемицид во Гостивар

Слободен печат

Худини и Коперфилд во Куќата на славните: Тие го забавуваа светот со својата магија! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Во Скопје санкционирани 557 возачи, 93 за поголема брзина од дозволената

Слободен печат

Честитка од Џафери по повод Денот на македонската револуционерна борба

Слободен печат

Остави Коментар