Живот во време на корона: Работниот ден трае подолго кога се работи од дома

Од Њујорк до Тел Авив, револуцијата во телекомуникациите донесе многу повеќе работа, докажува истражувањето спроведено на 3,1 милион луѓе во 21000 компании, од 16 градови во Северна Америка, Европа и Блискиот Исток.

Истражувачите го споредиле однесувањето на вработените во два периода, во траење од 8 недели, пред и по карантинските мерки поставени поради пандемијата. Според податоците од службената електронска пошта и одржаните онлајн состаноци, се добива резултатот дека во просек работниот ден траел 48,5 подолго во импровизирани домашни услови, во однос на периодот кога вработените оделе на работа.

Големи промени не се почуствувале во Лос Анџелес и Чикаго, но затоа во Њујорк, Сан Хозе, како и во речиси целата Европа, вработените имале подолг работен ден за време на карантинот.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Воедно, границите помеѓу приватното и службеното станаа нејасни, откако милиони работници од целиот свет, влегоа во изолација, обидувајќи се да се заштитат од пандемијата на коронавирусот.

Прочитај повеќе

Мавровско се дави на суво!

Борел до Димитров: Бидете уверени во мојата посветеност на интегранција на Северна Македонија во ЕУ

Слободен печат

Студентите се „гужваат“ на факултетите за упис на семестар: Не се почитуваат мерките за заштита од ковид-19 (ФОТО)

Михаило Донев

И фирмите што работат со државата останаа со куси ракави

СЗО: Милион смртни случаи од Ковид-19 е многу тажен биланс

Слободен печат

Царовска: Онлајн наставата може да се следи и со стари компјутери (ВИДЕО)

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови 112 случаи на коронавирус, осум лица починаа, 159 пациенти се оздравени

Слободен печат

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Битиќи и Шахпаска за дел од економските мерки од четвртиот пакет

Слободен печат

Вучиќ: Нема српско оружје во судирот меѓу Ерменија и Азербејџан

Марина Дамческа

Алексиќ: Спроведувањето на Јанкулоска во „Идризово” е надвор од секоја законска процедура

Слободен печат

Русковска: За евентуално обвинение за надоместоците во СЈО би почекале уште еден ревизорски извештај

Лука Андреев

Фетаи не е задоволна од пресудата за „Шамарите во Центар“