1.1 C
Скопје

Tag : борба со коронавирус

Вести Македонија Слајдер

Затворени два угостителски објекти, приведени гости

Слободен печат
Два угостителски објекти, еден од Аеродром и еден од Карпош се затворени, а нивните сопственици  се казнети бидејќи во контролите на СВР Скопје и Државниот...
Вести Регион

Остануваат полицискиот час и ограничувачките мерки во Албанија, можност и за викенд карантин

Илинка Иљоска
Комитетот на експерти за справување со пандемијата со Ковид-19 информираше дека во Албанија продолжуваат без определен рок ограничувачките мерки за спречување на понатамошното ширење на...
Живот Магазин Магазин слајдер

Германската рекламна кампања за борбата против коронавирусот го воодушеви целиот свет

Слободен Печат
Пандемијата на коронавирусот го зафати целиот свет, ги промени нашите животи и не „затвори“ дома. Несомнено, за повеќето луѓе, најдобриот начин да се заштитат себе...
Здравје Магазин Магазин слајдер Слајдер

Херој баба од Германија: Го победила коронавирусот на 106-годишна возраст и не е единствена

Слободен Печат
Компанијата која управува со болницата во Ораниенбург објави дека Германка, која има 106 години, успешно закрепнала од вирусот КОВИД-19. „Жената е отпуштена од болница во...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Доли Партон донираше еден милион американски долари за реализација на вакцината за ковид-19

Слободен Печат
Во април Доли Паттон изјави дека ќе донира еден милион американски долари на Универзитетот Вандербилт за истражување на лек за коронавирус. Повеќе од седум месеци...
Живот Здравје Магазин Магазин слајдер

Коронавирус: Дали носењето маски ќе предизвика долгорочни ефекти кај децата

Слободен Печат
Носењето заштитна маска стана наша рутина уште кога почна епидемијата КОВИД-19, а денес очекувана пракса која завзема голем дел од нашето секојдневние. Но, родителите и...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Оксфордско истражување за коронавирус: Мали се шансите за вакцина пред Божиќ

Слободен Печат
Директорот на Оксфордската студија која ја испитува вакцината за коронавирусот вели дека постои „мала шанса“ вакцината да биде подготвена пред Божиќ. Ендру Полард, кој е...
Живот Здравје Магазин Магазин слајдер

Дали знаете како правилно да ги одржувате платнените маски?

Слободен Печат
Заштитните маски како една од мерките за спречување на коронавирусот станаа наша секојдневна рутина. Со цел да нѐ заштитат, треба и правилно да се одржуваат....
Магазин Магазин слајдер Сцена

Миа Костова победи во 20-дневната битка со коронавирусот

Слободен Печат
Познатата водителка Миа Костова која неодамна лично ја информираше јавноста преку социјалните мрежи дека е позитивна на КОВИД-19, денес конечно излезе од 20-дневната изолација.  ...
Живот Здравје Магазин Магазин слајдер

Светот е под стрес: Пандемијата на коронавирусот создаде нов егзистенцијален страв

Слободен Печат
Неочекувани промени во расположението. Импулсивни рекации. Не можеме да го контролираме тонот на нашиот глас. Ако и вие сте имале некое од овие искуства во...