8 C
Скопје

Зголемен ризик од ковид-19: Лидерите на ЕУ повторно ќе состаночат онлајн

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, рече дека лидерите на Европската Унија (ЕУ) ќе одлучат како најдобро да ја продолжат својата работа во пресрет на новиот бран на епидемијата на ковид-19 во Европа.

– Ситуацијата е комплицирана Ќе се договориме како ќе продолжиме да работиме. Видео конференциите се добри, но имаат свои граници кога станува збор за чувствителни дебати, рече Мишел.

На крајот на вториот ден од самитот на лидерите на ЕУ во Брисел, Шарл Мишел изјави дека две членки на Европскиот совет морале да го напуштат состанокот поради контакти со заразени лица.

Тој додаде дека има лидери на ЕУ кои повикуваат на „поголема претпазливост” во сегашните околности, но, исто така, и оние кои се залагаат состаноците на највисоко ниво на ЕУ да останат со физичко присуство поради ефикасноста во донесувањето одлуки и градењето на консензус.

Прочитајте и...  Денеска се празнува Светиот апостол Онисим

Поврзани вести

САД ја одобрија вакцината на Џонсон и Џонсон која се дава во една доза: Што се предностите и како таа функционира?

Слободен печат

Посетата на папата Франциск на Ирак нема да биде одложена

Слободен печат

Поради дефект две улици во Скопје денеска ќе останат без вода

Слободен печат

ФОТО | Полицијата ги убива демонстрантите: Најмалку четири мртви на протестите во Мјанмар

Слободен печат

„Гледаме светло на крајот од тунелот“: Бајден го поздрави одобрението за вакцината на Џонсон и Џонсон

Слободен печат

По смртта на Бандиќ, до изборите со Загреб ќе управува заменичката Павичиќ Вукичевиќ

Слободен печат

Остави Коментар