Зеленски и Кристерсон потпишаа безбедносен договор

Зеленски и Кристерсон / Фото EPA-EFE/FREDRIK SANDBERG

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска потпиша билатерален безбедносен договор со Шведска, еден од трите планирани со нордиските земји, бидејќи бара дополнителна воена поддршка од Западот во војната против Русија.

Соопштението доаѓа додека западните земји дебатираат дали да и дозволат на Украина да користи западно оружје за да нападне воени цели во Русија.

-Можете да видите дека Русија се обидува да ја прошири војната… Само заедно можеме да го запреме лудилото од Москва, рече Зеленски на потпишувањето на договорот, 13-ти таков договор што Киев го потпиша со западна земја.

Тој додаде дека вакви билатерални договори ќе потпише и со Норвешка и Исланд.

Воздушната одбрана, производството на муниција и заедничкото производство на оружје се на врвот на агендата на денешниот самит меѓу Зеленски и премиерите на Шведска, Норвешка, Данска и Исланд и претседателот на Финска.

Сите нордиски земји се членки на НАТО, кои цврсто ја поддржуваат Украина.

-Вреди да се повторува повторно и повторно, вие буквално не се борите само за сопствената слобода, туку и за нашата слобода и нашата безбедност, изјави шведскиот премиер Улф Кристерсон.

„Затоа поддршката за Украина е толку фундаментална, егзистенцијална задача за Шведска и за сите други нордиски земји“, додаде тој.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот