5 C
Скопје

Застрашувачкото движење на теоретичарите на заговор ја полуде и Европа

Јутјуб, Фејсбук и Инстаграм бришат видеа и пораки со кои се најавува „бура“ на Трамп во конфронтацијата со „сатанистите“.

Јутјуб избриша десетици илјади видеа од американското движење QAnon во последните два дена. Претходно, нивните пораки беа избришани од Фејсбук и од Инстаграм. Тоа е движење создадено во 2017 година, кое застапува теории на заговор, антисемитизам и други радикализми.

17 октомври 2020, Бостон, САД / Фото: Credit line: Stephanie Keith / Zuma Press / Profimedia

„Њујорк тајмс“ добро го дефинира QAnon – тоа е крајно десничарска теорија на заговор, според која педофилите, обожаватели на кабала и на сатаната, водат глобален синџир на сексуална експлоатација на деца и прават заговор против Доналд Трамп. А, самиот Трамп, според таа теорија, планира ден на пресметка, „бура“, кога илјадници членови на оваа наводна сатанска кабала ќе бидат уапсени.

Прочитајте и...  Црна Гора ги олеснува мерките, бројот на новозаразени значително опадна

Честопати, буквата „Q“ во облик на змија е придружена со слоганот „where we go one we go all“ или скратено WWG1WGA, што значи „каде што оди еден, сите одиме“. Потеклото на „QAnon“ е исто така 4chan, интернет нелегална платформа, на која има мноштво теми, маргинални, но и екстремистички. Се смета дека ширењето на оваа теорија на заговор почна со објава од 2017 година објавена од членот „Q“ по кого беше именувана теоријата. Веќе во средината на 2018 година, извесен Метју Рајт незадоволен од тоа што Трамп не почнал со масовно апсење, блокираше мост со оклопно возило и беше вооружен со две автоматски пушки со спецификации од вооружените сили и 900 парчиња муниција. На крајот на истата година, еден човек од Калифорнија беше уапсен во автомобил полн со експлозив со намера да го разнесе наводниот сатанистички споменик во Спрингфилд.

Прочитајте и...  Павле Трајанов до Талат Џафери: Претседателот на Собранието да не се впушта во долги и непотребни елаборации и да има ист однос спрема сите пратеници
Протест организиран од QAnon против холивудските ѕвезди за наводна злоупотреба на деца/ Лос Анџелес, Калифорнија, 22 август 2020/ Фото: EPA-EFE/CHRISTIAN MONTERROSA

Но, не само што активноста на „QAnon“ не стивнува, туку тие, всушност, стануваат сѐ повеќе јавни. Обожавателите на оваа теорија на заговор се раширија низ цела Европа, а буквата „Q“ почна да се појавува на социјалните мрежи на неанглиски јазици, но и на протестите против пандемиските мерки во земји како Германија. И пандемијата е за тоа плодна почва затоа што може да најде и соодветен катализатор, идентичен со американскиот – крајната десница.

Иако практично има поклоници на теоријата низ цела Европа, влијателните њујоршки весници тврдат дека најмногу ги има во Германија, дури 200.000. Во време кога проблемите со десниот екстремизам растат во полицијата и во армијата, канонистите се најмалку пожелни за Германија бидејќи здружувањето со крајно десничарските сили им дава и политичка димензија.

Прочитајте и...  Бремените жени во Велика Британија ги советуваат да се вакцинираат со вакцините на „Фајзер“ или „Модерна“
17 октомври 2020, Њујорк, САД / Фото: Credit line: Stephanie Keith / Zuma Press / Profimedia

Проблемот е во тоа што „QAnon“ не промовира отворено фашизам, туку продава суптилна порака за да биде прифатлива за сите слоеви на општеството, дури и за оние што сметаат дека се имуни на нацизмот поради историјата. „Компакт“, десничарскиот магазин, посвети три свои броја на „QAnon“. Неговиот уредник Јирген Елсесер не верува во теоријата на заговор, но смета дека „QAnon“ е иновативен пристап.

Поврзани вести

Русија испрати 15 воени бродови во Црно Море

Слободен печат

Новомаалци разочарани од соседите од Градски ѕид

Слободен печат

Османи: Околу 2000 граѓани имаат нерешен статус на државјанство, темата да не се „киднапира” за дневна политика

Слободен печат

Поранешен перуански претседател доби 10-годишна забрана за јавна функција бидејќи се вакцинирал преку ред

Слободен печат

Одбраната на Камчев најави кривични пријави против судиите

Слободен печат

Османи добил уверување дека Јанша не стои зад нон-пејперот, очекува уште слични обиди

Слободен печат

Остави Коментар