-1.3 C
Скопје

ВИДЕО: Заради корона кризата во Хрватска семејно насилство се зголеми дупло

Откако почна корона кризата, бројот на пријавени случаи во Хрватска се зголеми за 50 проценти во споредба со истиот период минатата година, изјави денес претседателката на Комитетот за родова еднаквост во хрватскиот парламент, Марија Селак Рашпудиќ.

Таа на прес-конференцијата рече дека бројот на сериозни случаи на семејно насилство, кои обично завршуваат со убиства, се зголемил за цели 50 проценти, односно регистрирани се 752 случаи.

„Зголемувањето на семејното насилство предизвикано од сегашната пандемија и епидемиолошките мерки што ја придружуваат е присутно насекаде во светот, а тоа е предизвикано од мерки што го ограничуваат движењето, што ги принудува луѓето да останат подолго во своите домови, вклучително и жртвите со насилници“ рече Селак Рашпудиќ.

Прочитајте и...  МВР приведе двајца дилери на марихуана од Скопје

За неа една од главните причини за пораст на насилството е прекумерното консумирање алкохол. Таа истакна дека во криза, луѓето пијат повеќе алкохол како одговор на стресот, а стресот се влошува од економската несигурност, намалувањето на приходите и загубите на работното место. Неможноста за пристап до здравствените установи поради ризик од инфекција, изолација и самоизолација и недостаток на контакт со пријатели и роднини кои би можеле да го препознаат проблемот се исто така голем фактор за зголемувањето на семејното насилство. 

Претседателката на Комитетот за родова еднаквост ги обвини надлежните институции и рече дека нема доволно силна реакција во врска со ова. Исто така таа очекува дека кризниот штаб да го пополнат експерти за ментално здравје. Побара и дополнителни ивестиции за медиумска пропаганда во која ќе бидат посчени контакти од центрите за советување и СОС-телефоните за телефони за жртви или потенцијални жртви.

Прочитајте и...  Прилеп: Мал пад на новозаразени, зголемен број пациенти на кислородна поддршка

Кај нас, за разлика од Хрватска веќе имаше неколку вакви кампањи. Во април сопругата на претседателот Пендаровски, Елизабета Ѓоргиевска ги охрабри жените и девојките дека секогаш постои излез. Таа во видео пораката „Солидарноста, емпатијата и меѓусебната поддршка ни се потребни да ги надминеме овие тешки денови“ која е изработена во соработка со Министерството за внатрешни работи, Министерството за труд и социјална политика и Канцеларијата на Фондот за население на Обединетите нации во Северна Македонија посочува дека ниту нашето општество не е исклучок од глобалните трендови на пораст на ризикот од родово базирано и семејно насилство во услови на пандемија..

 

„Пријавете семејно насилство во полиција, во центрите за социјална работа, на СОС линиите, кај граѓанските организации, матичните лекари; информирајте ги блиските пријатели или роднините во кои имате доверба. Полиција 192 , 24/7 СОС линии 070/075/077 141 700“ порача првата дама.

Поврзани вести

Убил рецепционер заради Гучи ранец, го чека доживотен затвор

И.И.

ВИДЕО+ФОТО: Напаѓачот кој усмрти пет лица во Германија бил пијан и се лекувал од ментална болест

Слободен печат

Д-р Стевановиќ: Превентивното земање на антибиотици дефинитивно не е оправдано

Слободен печат

ВИДЕО | Бајден се обрати на милиони Американци: Помошта пристигнува

Слободен печат

Вашингтон пост: Трамп стана параноичен, колабира системот зад вратите на Белата куќа

И.И.

Д-р Стефановиќ: Гледаме пациенти кои се добро следени и лекувани по осум недели и на крај сме ја изгубиле битката за секунда

Слободен печат

Остави Коментар