17.8 C
Скопје

Tag : семејно насилство

Ви Препорачуваме Жена Живот Магазин Магазин слајдер Слајдер

Скопјанката Марина преживеа пекол: Тепањето и модринките ни станаa секојдневие, едвај со синот побегнавме од насилникот

Мими Стојановска
Марина е родена 1977 во Скопје, израснала во Зелениково, местото каде живее и денес. Завршила средно економско училиште во Васил Антевски – Дрен, а работи...
Жена Магазин Магазин слајдер

Израснала само со мајка – жртва на семејно насилство, а денес ги брани жртвите од насилници

Мими Стојановска
Најчесто семејното насилство се повторува кога е пријавено, а не е казнето, и сторителот „ќе се извлече“. Доколку биде казнет, многу поретко го повторува делото, забележува...
Жена Магазин Магазин слајдер

Колумна на Виолета Михајловска: Семејното насилство за време на пандемијата

Податоците покажуваат дека иако јавноста знае за зголемениот број случаи на семејно насилство, сепак тие во најголема мера се неевидентирани кај службите од причина што...
Вести Хроника

Гостиварецот кој лани ја нападна сопругата со секира останува во притвор

Слободен печат
По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Убиство според член 123 став 2 точки...
Вести Свет

„Мажи со црвени чевли” против насилството врз жените

Слободен печат
Во италијанскиот град Бјела вчера се одржа протест под мотото „Мажи во црвени чевли” против насилството врз жените. Како што денеска објавија италијанските медиуми, специфичност...
Вести Хроника

Лишен од слобода неготинец кој физички ја нападнал сопругата

Слободен печат
Полициски службеници од Полициска станица Неготино вчера лишиле од слобода 25-годишен неготинец бидејќи физички ја нападнал неговата 21-годишна сопруга. За ова денеска информираше Верољуб Додевски,...
Вести Свет

Најмалку 5.000 жени починаа при семејно насилство во Русија во 2018 година

Слободен печат
Во Русија најмалку 5.000 жени починале при семејно насилство во 2018 година, покажуваат резултатите од студијата на експерти од Конзорциумот на женски невладини организации. Тоа...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО I Психолог Ивановска: Се зголемува бројот на жени жртви на насилство кои бараат стручна помош

Слободен печат
Во текот на една недела, во советувалиштето при Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство, се јавуваат околу 20 жени кои биле жртви...
Вести Хроника

Скопјанецот од Љуботен кој физички ја нападна и телесно ја повреди неговата мајка останува во притвор

Слободен печат
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против 24-годишен скопјанец за кривично дело – Телесна повреда од член 130 став 2 во...
Вести Македонија

Пријави за семејно насилство во СВР Тетово: Еден ја нападнал сопругата, друг се заканувал на татко му дека ќе го убие

Слободен печат
Тетовската полиција ноќеска приведе две лица кои биле пријавени за два случаја на семејно насилство. Во првиот, 50-годишник физички ја нападнал сопругата, а во вториот...