Tag : семејно насилство

Вести Македонија

Зголемен ризик од семејно и интимно партнерско насилство во периодот на вонредна состојба

Слободен печат
Националната Мрежа против насилство врз жените и семејно насилство е загрижена поради воведувањето 30 дневна вонредна состојба во земјава за заштита од корона вирусот и...
Вести Македонија Слајдер

Осум дена притвор за Емил Јакимовски

Слободен Печат
Осумдневен притвор за Емил Јакимовски поради опасност од бегство, одреди судот. По пријава за семејно насилство, Основното јавно обвинителство побара мерка притвор за поранешниот вработен...
Хроника

Семејна драма во Скопје: Со остар предмет се самоповредил сопруг откако се скарал со сопругата

Слободен печат
Жена од Скопје вчера попладне во СВР Скопје пријавила дека по семејна расправија нејзиниот сопруг се самоповредил, инфомрира МВР. -На 18.12.2019 во 18.45 часот во...
Вести Свет

Ја откриле случајно: Татко ѝ тринаесет години ја чувал затворена во темна соба

Слободен печат
Живеела во соба широка само неколку метри. Во темнина, врзана за својот кревет. Никогаш не видела ништо друго освен две парчиња мебел, и дрвената палка...
Вести Македонија

СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО: Жените јадат ќотек од градските момци

Кој е профилот на семејните насилници? Жртвите се доминантно жени. Насилниците се градски момци. Ова го покажува анализата на податоците од набљудуваните судски постапки по...
Вести Ви Препорачуваме Македонија Скопје

#ЗоштоНеПријавив: На скопските улици одекнува вистината за насилството врз жените во Македонија

Слободен печат.
„Ми беше шеф“, „Не сакав да верувам дека се случило“, „Затоа што беше политичар од партија на власт и знаев дека нема поента“, „Ми беше...
Вести Македонија

„Нема оправдување“ – секоја трета жена во земјава е жртва на семејно насилство

Слободен печат
Нема и нема да има оправдување за домашно насилство, сексуално вознемирување, силување, присилен брак, кривични дела извршени во името на таканаречената „чест”, трговијата со жени...
Вести Свет

САМО ГОДИНАВА БЕА УБИЕНИ 138 ЖЕНИ: Франција со мерки за намалување на бројот на жени убиени од свои партнери

Слободен печат
Француската Влада, под невиден притисок на јавноста, денеска вети дека ќе одземe огнено оружје од сопружници кои злоставуваат свои сопруги и дека подобро ќе ја...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

МАКЕДОНКИТЕ ТРПАТ НАСИЛСТВО: Познати функционери ги тепале сопругите, меѓу нив и еден градоначалник

Под мотото „Обојте го светот портокалово: Генерацијата еднаквост против силувањето”, денеска се одбележува меѓународниот ден за борба против насилството врз жените годинава. Се малтретираат сите,...
Вести Македонија

Насилството врз жените е едно од најмалку препознатливите прекршувања на човековите права

Слободен печат
Потребно е итно воведување на предлог-моделот за рехабилитација и реинтеграција што ќе ги опфати сите аспекти кои се важни и клучни во процесот на напуштање...