20 C
Скопје

Запечени њоки со грашок готови за половина час: Кремасто уживање во вкусови! (РЕЦЕПТ)

Њоките подготвени на овој начин се вистинско задоволство за вашите сетила…

Состојки:

– 400 грама њоки
– 2 лажици путер
– 100 грама шунка
– 2 чешниња лук
– 200 мл павлака за готвење
– 50 грама пармезан
– 150 грама грашок
– бибер

Подготовка:

– Загрејте ја рерната на 180 степени и истовремено сварете ги њоките во посолена вода.
– Извадете ги штом испливаат на површина
– Во тавче растопете путер и лесно запржете ги коцките шунка.
– Извадете ја шунката и ставете ја на страна.
– Во тавчето ставете сецкан лук и павлака и вратете го на оган.
– Додадете го пармезанот, помешајте, посолете и забиберете.
– Додадете ги њоките и половина од грашокот и гответе една минута на лесен оган.
– Преместете ги во сад за печење и печете додека смесата да се згусне, 15-20 минути.
– Извадете ги од рерна, додадете го преостанатиот грашок, коцките шунка и послужете го јадењето топло.

Поврзани вести

ФОТО | Кое е новото момче на Цеца: Син на поранешен спортист и политичар, угостител и татко на малолетна ќерка

Слободен печат

ВИДЕО: Рецепт од нутриционистката Цвета Динева за зголемување на имунитетот во борба против Ковид-19

Новогодишни бастунчиња

Слободен печат

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ!

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19!

Слободен печат

Ќерката на Трамп беснее на плажа во Мајами, Американците се бесни на неа: „Стави маска на лицето!“

Слободен Печат

Остави Коментар