-4 C
Скопје

Загрижувачко предупредување од експертите: Поради коронавирусот ќе се намали бројот на браковите и популацијата

Психолошките последици од пандемијата на коронавирусот ќе влијаат на луѓето на начин што ќе се родат помалку деца во блиска иднина и луѓето ќе бидат поосамени, предвидуваат експерти од САД.

Експертите прегледале 90 студии за да предвидат што го чека човештвото по пандемијата на коронавирус.

– Колку подолго трае пандемијата, толку полоши ќе бидат последиците, рече Марти Хаселтон, психолог од универзитетот Калифорнија во Лос Анџелес.

Прогнозите не се ветувачки, бидејќи ќе се намали бројот на браковите, што ќе влијае на намалувањето на популацијата на одредени земји, објави „Дејли меил”.

Падот на бројот на новороденчиња ќе влијае на општеството и економијата, а со тоа ќе влијае на работните места и поддршката на постарата популација.

Експертите предвидуваат дека нееднаквата поделба во домашните обврски поради карантинот ќе доведе до поголема родова нееднаквост и ќе поттикне поголем социјален конзервативизам.

Тие нагласуваат дека на многу начини „пандемијата ќе стане глобален социјален експеримент”, а резултатите допрва треба да се видат, пишува „Дејли меил”.

Прочитајте и...  Италија стои пред тешка одлука: Дали да се отворат скијачките центри за претстојните празници?

Поврзани вести

🔴 СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Денешниот Утрински брифинг од 7.30 до 10.30 е во тек!

СП.

Виц на денот: Ковид-19

Слободен печат

На денешен ден – 2 декември

Слободен печат

Денеска се слават двајца големи светци, едниот маченик другиот пророк

Слободен печат

Убил рецепционер заради Гучи ранец, го чека доживотен затвор

И.И.

ВИДЕО+ФОТО: Напаѓачот кој усмрти пет лица во Германија бил пијан и се лекувал од ментална болест

Слободен печат

Остави Коментар