За седум месеци пристигнале 21.000 мигранти во БиХ

Босна и Херцеговина се соочува со сè поголем број мигранти, а од почетокот на годинава во Унско-санскиот Кантон пристигнале 21.000 мигранти, рече министерот за внатрешни работи на кантонот, Нермин Кљајиќ.

Тој посочува дека, според показателите, бројот на мигранти се зголемува во однос на минатата година.

„Имаме повеќе мигранти во текот на првите седум месеци од оваа година отколку во текот на целата 2018 година. Повеќето од нив доаѓаат од Пакистан, Авганистан и Мароко“, изјави Кљајиќ за „Дневни аваз“.

Според него, има далеку поголем број мигранти надвор од прифатните центри затоа што целото сместување во прифатните центри е зафатено.

Кљајиќ предупредува дека состојбата се влошува од ден на ден и дека грижата за исхраната и здравствената заштита е препуштена на меѓународните организации.

Прочитајте и...  Потврдени два нови случаи на коронавирус во Франција

Прочитај повеќе

Тедрос: Растот на случаите со коронавирусот е длабоко загрижувачки во Италија, Иран и Јужна Кореја

Слободен печат

Откажани мисите ширум Италија: Папата Франциск се помоли за жртвите од коронавирусот

Слободен печат

Учителка со симптоми на корнавирус: Училиште во Виена ставено во карантин

Слободен печат

Кикиљас: Грција е целосно подготвена за коронавирусот

Слободен печат

Спасовски апелира да се пласираат вистински информации за коронавирусот

Слободен печат

Ѓоргиев: Умерен оптимист сум за изнаоѓање решение за Гоце Делчев

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ковачевски: ЕСМ сака да инвестира во енергија, не се прифатливи опциите и понтаму да менаџираме со Попова Шапка

Слободен печат

Филипче: Три нови сомнителни случаи на коронавирус, двајца се негативни, за третиот се чекаат резултати

Слободен печат

Спасовски: Ќе објавиме коалиција кога ќе ги имаме сите детали

Слободен печат

Финалниот договор со Србија тема на средбата Тачи- Палмер

Слободен печат

Курти бара разрешување на Тачи, го обвини за тешко прекршување на Уставот

МИА Агенција

Владини делегации положија венци свежо цвеќе на гробот на поранешниот претседател Борис Трајковски

Слободен печат