ЗА ЕДНА НОЌ: Кралот на дрогите потрошил 66 милиони долари

Сам Гор картел управуван од Це Чи Лоп е формиран од сојуз на пет азиски групи на Тријади, кои препродавајат на тони метамфетамин, хероин и кетамин во најмалку десетина земји, од Јапонија во северна Азија до Нов Зеланд во Јужниот Пацифик.

Главниот „извозен производ“ за нив е мет, дрога кој лесно создава зависност и остава уништувачки физички и ментални последици за корисниците. Според проценките Обединетите нации овој картел во 2018 година остварил прихот од 8 милијарди американски долари, при што се проценуваат проценките и се проценува дека бројката би можела да биде 17,7 милијарди долари.

Педесет и петгодишниот Чи Лоп беше главна мера во операцијата наречена „Клокан“ која ја предводеше австралиската федерална полиција (АФП), акција во кој улествуваа и 20 други слуќби од Азија, Северна Америка и Европа, објави хрватски Еkспрес

Прочитајте и...  Федералната Влада засега нема да преземе контрола врз Националната гарда

 

Прочитај повеќе

Градоначалникот на Бутел во самоизолација, бил во контакт со Лукаревска

Слободен печат

Двојно убиство и самоубиство го потресе југот на Србија, Сурдулица завиена во црно

МИА Агенција

Уставниот суд ја објави одлуката со која се отвора патот за формирање нова влада на Косово

МИА Агенција

Дачиќ и амбасадорот на САД разочарани од Приштина со водедувањето на новите реципрочни мерки

МИА Агенција

Можно воведување карантин во некои општини

Слободен печат

Украдените телефони за време на протестите се бескорисни, „Епл” ги блокираше

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Чулев: Политиката и партиските интереси повторно се поважни од здравјето и животот на граѓаните

Слободен печат

Основците во Грција се вратија во училишните клупи, ќе учат според нови правила

МИА Агенција

Сè уште е рано за отворање на границите

Слободен печат

Катар ќе инвестира 19 милијарди долари во изградба на 100 танкери

Слободен печат

По девет седмици, олабавување на мерките и во Москва

Слободен печат

Филипче: Задолжително носење маски заради асимптоматските носители на вирусот

Слободен печат