Втор бран на ковид-19: Кога ќе дојде, дали доаѓаат и други зарази, зошто се грижат научниците

Научниците од Харвард минатата недела во стручниот магазин „Сајенс“ предупредија дека до 2022 година ќе искусиме смена на неколку пандемски бранови.

Кога ќе дојде вториот бран?

Луѓето размислуваат за вториот бран на ковид-19 во смисла на сезонскиот грип што се враќа во зима. Не знаеме дали постои сезона кај новиот коронавирус, но може да замислиме дека кога ќе се вратиме во нормален живот, можеби преку летото, бројот на случаи на ковид-19 повторно ќе се зголеми, изјави за „Тајмс“ професор Робин Шаток од Империјал колеџот во Лондон.

Дека годината следува уште еден бран на ковид-19, убеден е и еден од водечките кинески инфектолози, проф. Занг Венхонг од Универзитетот Фудан во Шангај. Тој смета дека короновирусот нема да исчезне ова лето, туку веројатно дека наесен ќе дојде до повторно избивање на епидемија со ковид-19.

Прочитајте и...  ЗАСТРАШУВАЧКИ ПРОГНОЗИ: Најлошото сценарио за Велика Британија е 120.000 мртви од Ковид-19 во вториот бран

Дали доаѓаат и други зарази во бранови?

Заразните болести се однесуваат на различни начини. Но, пандемијата на шпанскиот грип во 1918 година, која усмрти помеѓу 50 и 100 милиони луѓе, се смета за клучен пример, бидејќи се одвивала во три брана до 1920 година, од кои вториот бил најсмртоносен.

И останатите две пандемии на грип во 20 век, во 1957 и во 1968 година, го „напаѓале“ човештвото во бранови. Пандемијата на свински грип (Х1Н1) започна во април 2009 година во Мексико, за да во САД и во Европа следуваше втор бран наесен. Но, од друга страна, имаме пример на САРС (тежок акутен респираторен синдром), кој се појави во 2003 година во Кина, се рашири во некои земји во нејзиното опкружување и во Канада, починаа 800 од 8.000 заразени луѓе, а потоа налето истата година исчезна.

Прочитајте и...  Татко и син: Ова е доказ дека крвта не е вода, погледнете го синот на Вељко Ражнатовиќ! (ФОТО)

Дали постојат докази дека коронавирусот се враќа во некои земји?

И покрај очигледниот успех на Кина во ставањето на болеста под контрола, во тешко погодената провинција Хубеи, неодамна е забележан пораст на случаи со зараза со ковид-19. Сингапур, кој беше фален поради ефикасниот одговор на инфекцијата, сега исто така бележи нагло растење на заболени од ковид-19.

Иако Сингапур воспостави силен систем на барање контакти на заразените лица во општата популација, болеста повторно се појавила во делови на лоши хигиенски услови каде што живеат работници од странство. Во понеделникот во Сингапур се евидентирани дури 1.462 нови случаи, поради што земјата воведе строги карантински мерки. Внимание привлекува и помалиот пораст на бројот на инфекции во Германија, која исто така успешно се справува со пандемијата на ковид-19.

Зошто се загрижени научниците?

Заканата од некои болести се намалува кога чувствителноста на населението на болеста ќе опадне под одреден праг, кога се стекнува „колективен имунитет“ или кога е достапна вакцина.

Прочитајте и...  Македонија утре избира власт

Иако за ковид-19 во последниве месеци се објавија безброј научни студии, сѐ уште не се располага со најмоќното оружје против него, а тоа се ефикасни лекови и вакцина. Ниту научниците сѐ уште не знаат колку вкупно лица стекнале имунитет на ковид-19 откако ја преболеле заразата. Не се знае ниту колку долго тој имунитет ги штити реконвалесцентните пациенти.

Размерот на чувствителни и имуни поединци во популацијата на крајот од еден бран ја одредува потенцијалната сила на следниот бран. Но, со оглед на тоа што за реалната стапка на заразата се шпекулира, сите држави и понатаму се многу ранливи на повторниот раст на бројот на заразени.

Прочитај повеќе

Телото ги разоткрива: 12 чудни симптоми поврзани со високо ниво на стрес

Слободен печат

Антониа Гиговска порасна: Погледнете какви фотки сподели на Инстаграм! (ФОТО)

Слободен печат

Среќните парови ги имаат овие 10 навики: Ако се пронајдете во барем 3, вие сте на вистинскиот пат!

Слободен печат

Иако неговиот лик почина во првиот дел, Расел Кроу се надева дека ќе заигра во продолжението на „Гладијатор“

Слободен печат

Италијанскиот милионер и манекенка на магичен начин открија дека чекаат девојче! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

„Deep Purple“ објавија нова песна: Слушнете ја „Nothing at All” (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Откако јавно призна дека го изневерила, Вил Смит реши да ја почасти сопругата

Слободен печат

Детали за смртта на актерката Наја Ривера: „Го спасила синот, но не и себе“

Слободен печат

Нема да ја препознаете: Пејачката и водителка, Бојана си го смени имиџот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Детаљ број еден за ова лето: Најженствениот моден додаток! (ФОТО)

Слободен печат

Татко и син: Ова е доказ дека крвта не е вода, погледнете го синот на Вељко Ражнатовиќ! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кејт Мидлтон ужива статус на миленичка во кралското семејство – Но, на еден член сепак подрага му е Меган!

Слободен печат