Tag : covid-19

Ви Препорачуваме Здравје Магазин Магазин слајдер

Втор бран на ковид-19: Кога ќе дојде, дали доаѓаат и други зарази, зошто се грижат научниците

Слободен печат
Научниците од Харвард минатата недела во стручниот магазин „Сајенс“ предупредија дека до 2022 година ќе искусиме смена на неколку пандемски бранови. Кога ќе дојде вториот...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Фејсбук додава „грижливи“ емотикони за да даде поддршка во борбата со коронавирусот

Слободен печат
Фејсбук додава неколку нови емотикони во групата со реакции. Новите „грижливи“ емотикони се жолто смајли кое прегрнува црвено срце и пулсирачко виолетово срце. Александру Воица,...
Ви Препорачуваме Здравје Магазин Магазин слајдер

Лекар откри техника на дишење која може да ги ублажи симптомите на ковид-19

Слободен печат
Луѓето кои го почувствувале коронавирусот на своја кожа навеле дека во некои моменти на болеста се чувствувале беспомошно, а еден лекар открил техника на дишење...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Последици кои на телото може да ги остави Ковид-19: Кој ќе прележи коронавирус не смее да пуши?

Слободен печат
Досегашните студии што се занимаваа со ефектите од коронавирусот на здравјето на луѓето, сугерираат дека инфекцијата може зад себе да остави фатални последици – од...
Ви Препорачуваме Здравје Магазин Магазин слајдер

Докторот што се „коцкаше“ со короната: Поради ова откритие целата медицинска заедница гледа во него

Слободен печат
Ширум светот докторите се справуваат со тешки и стресни одлуки обидувајќи се да сфатат како ковид-19 ги убива нивните пациенти. Една теорија сепак се издвоила...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Проф. Др. Дејан Докиќ: Грипот и короната имаат слични симптоми, но разликата е голема!

Во интервју за Слободен печат Проф. Др. Дејан Докиќ говори за непредвидливоста на корона вирусот, како и за сличностите и разликите меѓу него и обичниот...
Ви Препорачуваме Здравје Магазин Магазин слајдер

„Цитокинска бура“ – главна причина за огромната смртност од коронавирусот

Слободен печат
Феноменот „цитокинска бура“, претеран имунолошки одговор на организмот што резултира со тешки воспалителни промени, се чини дека има клучна улога кај тешките заболувања од ковид-19,...
Жена Магазин Магазин слајдер

Меланија Трамп му контрира на Доналд! Ги повика Американците да носат маски за да се заштитат од коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат
Првата дама на САД, Меланија Трамп, се вклучи во борбата против коронавирусот. Сними видео во кое ги повикува луѓето да носат маски, а потоа објави...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Турците се досетиле како да го надоместат недостатокот на средства за дезинфекција: Сите купуваат колонска вода!

Слободен печат
Во Турција, прскањето на рацете со колонска вода е традиционален ритуал кој се вршел при влегување во куќите, хотлите, болниците, по завршување на оброкот во...
Ви Препорачуваме Здравје Магазин Магазин слајдер

Застрашувачко видео покажува како „облак“ на коронавирусот се шири во маркетот кога некој ќе се накашла или ќе кивне

Слободен печат
Коронавирусот се шири низ воздухот кога некој ќе се накашла или ќе кивне, а оваа 3Д симулација што ја направиле научници од Финска покажува на...