9 C
Скопје

Враќање на големиот шампион – Алонсо официјално во Рено!

Како што и се најавуваше, тоа денеска го потврдија од Формула 1 тимот на Рено, нивни нов пилот е Фернандо Алонсо

Прославениот шпански возач, кој има 38 години, возеше за Рено во периодот од 2002 до 2006 година освојувајќи шампионатите во 2005 и 2006.

Од 2010 до 2014 година возеше за Ферари, а од 2015 до 2018 година за Мекларен.

Рено е моето семејство, моите најубави сеќавања во Формула 1 со моите две светски титули, но сега гледам напред. Горд и со огромна емоција се враќам во тимот – рече Алонсо.

Прочитајте и...  До оваа сезона никој не знаеше за него, Барса го проценува на 400 милиони евра

Во својата кариера славеше на 32 трки и имаше дури 97 подиуми.

Му здосади во пензија, Алонсо се враќа во Формула 1

Поврзани вести

ВИДЕО: Неверојатниот Кари собори рекорд на Вилт Чембрлен

Слободен печат

ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

Слободен печат

ФОТО: Манасков и Веспрем го освоија Купот на Унгарија!

Слободен печат

До оваа сезона никој не знаеше за него, Барса го проценува на 400 милиони евра

Слободен печат

МЗТ Скопје Аеродром славеше во дербито против Пелистер

Слободен печат

Македонската БЏЏ репрезентација се враќа со медали од турнирот во Србија

Слободен печат

Остави Коментар