9 C
Скопје

Му здосади во пензија, Алонсо се враќа во Формула 1

Двократниот шампион Фернандо Алонсо во наредната сезона се враќа во Формула 1 како возач на Рено.

По две години пауза, Алонсо во наредната сезона ќе седне во болидот на Рено, објави Би-Би-Си. Шпанецот ги договорил сите детали со тимот на Рено и во наредната сезона ќе го замени Даниел Рикиардо.


Алонсо освен за Рено со кого во 2005 и 2006 година ја освои титулата, возеше уште и за Минарди, Мекларен и Ферари, а во кариерата има 312 трки и 32 победи, а 65 пати се најде на победничкиот подиум.

За време на пензијата Алонсо не мируваше, возеше на трките 24 часа Ле Ман, на Индијанаполис 500 во Наскар серијата и на најпознатото рели, Дакар на кое годинава го освои 13. место.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

Поврзани вести

ВИДЕО: Неверојатниот Кари собори рекорд на Вилт Чембрлен

Слободен печат

ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

Слободен печат

ФОТО: Манасков и Веспрем го освоија Купот на Унгарија!

Слободен печат

До оваа сезона никој не знаеше за него, Барса го проценува на 400 милиони евра

Слободен печат

МЗТ Скопје Аеродром славеше во дербито против Пелистер

Слободен печат

Македонската БЏЏ репрезентација се враќа со медали од турнирот во Србија

Слободен печат

Остави Коментар