-7 C
Скопје

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: Успешно оперирана циста на матка тешка 90 килограми – хирурзите од ГАК и го спасија животот на 45-годишна жена

Во Клиниката за гинекологија и акушерство денеска дошла 45-годишна жена во тешка здравствена состојба, на која и извадиле 90 килограми циста од стомакот, пренесува Канал5.

Операцијата ја вршел медицински персонал со гинекологот Игор Алуловски и тим на анестеолози при што операцијата траела речиси пет часа.

Ова е најголема циста досега извадена од човек во Македонија, но и во Европа.

Цистата растела од матката и се проширила низ целиот стомак, предизвикала и труење на крвта, а големината направила притисок врз ребрата и срцето.

Пациентката се уште е во шок соба.

Прочитајте и...  Вујновиќ: Невнимателно користење антибиотици може да предизвика нова пандемија

Поврзани вести

Почина хрватскиот новинар и автор Лазо Голужа

Слободен печат

Си-Ен-Ен: Документите покажуваат – Кина покажувала помал број на заразени отколку што навистина имала

Слободен печат

Претседателот Стево Пендаровски со годишно обраќање во Собранието на 16 декември

Слободен печат

ВИДЕО | Земон: Со евентуалното вето Бугарија гради кинески ѕид помеѓу двете земји

Слободен печат

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ шири хистерија на штета на државата и на граѓаните

Слободен печат

Нова студија: Ковид-19 може да остави последици што можат да се откријат и после неколку месеци

Слободен печат

Остави Коментар