Ворлдометерс: Над 18 милиони луѓе во светот заразени со Ковид-19

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 18 милиони и достигна 18.020.684, според најновите податоци објавени на интернет страницата „Ворлдометерс”.

Првиот милион е регистриран на 2 април.

Бројот на заразени лица во последно време се зголемува за еден милион за четири дена – 16 милиони се регистрирани на 29 јули, 15 милиони на 25 јули …

Повеќе од една четвртина од позитивните на Ковид-19 се во САД, каде што се регистрирани речиси 4.800.000 пациенти. Следува Бразил со повеќе од 2,7 милиони и Индија со над 1,7 милиони заразени.

Во Европа, Русија има најмногу потврдени случаи на коронавирус – речиси 850.000, а потоа следат Шпанија со повеќе од 335.000 пациенти, Велика Британија со речиси 304.000, Италија со речиси 248.000 и Германија со повеќе од 211.000 заразени

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Демонстрантите фрлаа со јајца и домати врз српскиот Парламент

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Демонстрантите фрлаа со јајца и домати врз српскиот Парламент

Слободен печат

Заборавете на доларот, купувајте злато: Цената на скапоцениот метал ќе руши рекорди до крајот на годината

Слободен печат

„Трескањето од земја“ на журките во Градиште заврши со кривични пријави

Мирослава Бурнс

Џафери ја напушта Инфективна, можно е да ја води конститутивната седница

Слободен печат

МЗ: Вирусот најризичен за постарите лица, почитувањето на мерките за заштита од сите е клучно за нивна заштита

Слободен печат

Полн автобус од Охрид за Скопје: Сите патници се вознемирени и сакаме да се преземат мерки!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Регистрирани 359 прекршоци за неносење маски

Слободен печат

Охрид наутро исчистен од отпад, навечер ѓубре се фрла насекаде

Слободен печат

Австралија ќе исплати надомест за отсуство од работа поради карантинот

Слободен печат

САД го честитаа празникот Илинден

Слободен печат

Луѓето во САД и Велика Британија добиваат мистериозни пратки од Кина

Слободен печат

Патниците што пристигнуваат во Сингапур ќе треба да носат уред за следење

Слободен печат