Водата во фонтаните наскоро ќе потече, а дотогаш ќе ги „разубавува“ ѓубрето (ГАЛЕРИЈА)

Фонтаните на градскиот плоштад, од двете страни на кејот се нефункционални и моментално се или покриени, или наполнети со ѓубре.

Како што одминува време температурите растат, а сепак фонтаните се оставени суви, што за центар на градот и најпосетен дел од страна на туристите, остава лоша слика за Скопје.

Душко Весковски, директорот на ЈП „Водовод и канализација“, изјави дека фонтаните се уште не се пуштени заради најавеното невреме што го зафати Скопје, што ќе допринесеше да се направи поголема штета на градот.

Тој дополни дека до крајот на неделата ќе бидат пуштени во употреба фонтаните од двете страни на кејот во централниот дел на градот, а дека екипите на ЈП „Водовод и канализација“ активно работат подземно за нивна подготовка.

Прочитајте и...  Вирусот постои, не игнорирајте го – порачуваат кумановските инфектолози Јосифова и Бајрами, кои се изборија со болеста

„Слободен печат“ веќе пишуваше дека пуштањето на водата во фонтаните доцни поради тоа што Водовод доцна ја презема надлежноста.

Прочитај повеќе

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат

Бројот на заразени од коронавирус во светот расте пребрзо: Дневно по 100.000 нови случаи

Слободен печат

Помпео: Кина на одвратен начин ја злоупотребува смртта на Џорџ Флојд

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Слободен печат

Французите ја игнорираа забраната: Нови протести против полициското насилство

Слободен печат

Египет со нов план за Либија, по неуспехот на офанзивата на армијата на генерал Хафтар

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови 74 случаи на коронавирус во Србија, почина едно лице

Слободен печат

Комуналните служби извршија дезинфекција на улиците во Карпош 4 (ФОТО)

Слободен печат

Шокантно откритие на светските лекари: Коронавирусот се појавил во ноември?

Слободен печат

Градот Тетово има најмногу случаи на новозаболени од регионот

Слободен печат

Старец во САД бил бутнат за време на протестите, а потоа 57 полицајци дале отказ (ВИДЕО)

Слободен печат

Дебар нема новозаболени случаи, 33 лица се во самоизолација

Слободен печат