-6 C
Скопје

Во земјотресот што ги погоди Турција и Грција загинаа најмалку 26 луѓе, над 800 повредени 

Во силниот земјотрес што вчера ги погоди егејскиот брег на Турција и источниот грчки остров Самос, загинаа најмалку 26 лица, а над 800 беа повредени.

Спасувачките екипи пробиваат бетонски блокови од урнати згради во потрага по преживеани во Измир, третиот по големина град во Турција, кој беше најмногу погоден од земјотресот.

ВИДЕО: Земјотресот предизвика мини цунами, поплавени улиците во Измир, се бараат затрупаните

По првиот, најсилен земјотрес од речиси седум степени, следеа околу сто помали, од кои најмалку 16 беа посилни од четири степени, а таа област ја зафати „мало цунами”.

Најмалку 24 лица загинаа во Измир, вклучително и една постара жена која се удави, соопшти турската служба за вонредни ситуации (АФАД).

Прочитајте и...  ФOTO: Здравствените системи на Балканот пред колапс поради ковид, недостаток на кревети и лекари и во Македонија
Се пребаруваат урнатините од зградите кои паднаа во Измир при земјотресот од 6.6 степени/ Измир, Турција/ 30 октомври 2020/ Фото: EPA-EFE/STRINGER

На Самос, двајца тинејџери загинаа откако се урнал ѕид врз нив, а дваесетина лица биле повредени. Двајца од повредените, меѓу кои и 14-годишно момче, се пренесени во Атина, а седуммина се хоспитализирани на островот, соопштија локалните власти.

ВИДЕО: Ужас и во Грција, двајца тинејџери загинаа во земјотресот што го погоди островот Самос – Страшни се и предупредувањата на сеизмолозите

Епицентарот на земјотресот, кој според Институтот Кандили бил 6,9 степени, бил во Егејското Море северно од Самос, ги погодил Турција и Грција во 14:51 часот по локално време.

Во Турција, се тресеше регионот од Егејско Море до Мраморното Море, а градоначалникот на Истанбул рече дека, иако го почувствувале земјотресот, нема материјална штета во градот. Повеќе од 3.000 спасувачи се испратени во Измир.

Прочитајте и...  Во Албанија околу 30 отсто од тестираните позитивни на ковид-19

Поврзани вести

Иако доцна, сепак МЗ ја објави статистиката: Регистрирани 336 нови случаи, починаа 32 лица

Слободен печат

Уште еден град во Србија прогласи вонредна состојба

Слободен печат

Меркел: Се бориме за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија

Слободен печат

ЦУК предлага Собранието да ја продолжи кризната состојба

Слободен печат

Првиот човек на Католичката црква во Албанија, монсињор Френдо ја доби битката со Ковид-19

И.И.

Судот во Хаг за жртвите на ОВК доделува броеви како псевдоними

И.И.

Остави Коментар