6 C
Скопје

ВИДЕО: Земјотресот предизвика мини цунами, поплавени улиците во Измир, се бараат затрупаните

Земјотресот со јачина од 6,6 степени кој го погоди денеска егејскиот регион во Турција предизвикал поплави низ улиците на Измир.

Снимки сведочат дека се поплавените улиците во Измир, поради покачувањето на нивото на морето.

Во земјотресот со јачина од 6,6 степени што се случи во отворени води во Егејско Море, кај местото Сеферхисар во Измир, загинаа четири, а повредени се 120 лица, јави агенцијата Анадолија.

ВИДЕО | Слободен печат дознава: Расте бројот на загинати и повредени во Измир, мобилните телефони не работат, прекинат е и интернетот

Оваа информација преку писмено соопштение ја потврди Управата за вонредни состојби (АФАД) при Министерството за внатрешни работи на Турција.

– Според информациите добиени од Координативниот центар за здравство и катастрофи, загинаа четворица наши граѓани, од кои еден се удавил, додека 120 граѓани се повредени, се вели во соопштението.

Според соопштението, дирекцијата на АФАД испратила итна помош од три милиони лири кои ќе бидат искористени во работите во ова подрачје.

Прочитајте и...  Земјотрес од 4.4 степени регистриран близу Атина

– Три мобилни координативни шлепери од Сакарја, Бурса и Афјон се испратени во ова подрачје, се додава во соопштението на АФАД.

ВИДЕО+ФОТО | Катастрофа во Измир: Срушени згради и поплавени улици по разорниот земјотрес

Поврзани вести

Лудовик Орбан: Романија нема да има „локдаун“, бидејќи не може да си го дозволи

Слободен печат

Кандидатурата на С. Македонија за претседавање со ОБСЕ на министерскиот состанок во Тирана

Слободен печат

Директорот на Фајзер: До крајот на 2021 година ќе има повеќе вакцини отколку што ќе бидат потребни

Слободен печат

Азески: Берлинскиот процес се враќа во Берлин, а ние на Балканот, има ли алтернатива

Слободен печат

СДСМ: Со илјадници апсурдни амандмани опозицијата го девалвира Собранието

Слободен печат

Дендиас и Захариева разговарале за европската перспектива на земјите од Западен Балкан

Слободен печат

Остави Коментар