Во Струмица заврши пренамената на дел од градската скривница во уметничка галерија

Завршија градежните работи за пренаменување на дел од градската скривница на просторот под градскиот плоштад во уметничка галерија, информираа денеска од Општина Струмица.

– Вкупната корисна површина на пренаменетиот простор изнесува 319 метри квадратни, а има изложбен простор, депо за слики, дневно депо, канцеларија, бифе и простор за седење, санитарни јазли, а ќе биде и место и каде што ќе може да се организираат приеми, промоции и слични настани, додаваат во информацијата од Општината.

Вкупната вредност на проектот е 7.436.138 денари, средства обезбедени од Општина Струмица и Министерството за култура.

Во тек и изградбата на настрешница на влезот во Уметничката галерија, која се очекува да заврши во текот на март оваа година кога и официјално галеријата ќе биде предадена во употреба.

Прочитајте и...  Штипскиот градоначалник во седумдневна самоизолација

Поврзани вести

Брнабиќ: Фотографиите од убиствата не беа многу страшни, има и пострашни

Слободен печат

Растурена свадба во хотел во Тетово

Слободен печат

Австрија ја суспендираше вакцината Астра зенека

Слободен печат

Коневски очекува отчет од Мицковски пред делегатите

Слободен печат

Зошто жените губат во градоначалничката трка?

Весна Тодоровска

Шахпаска: Преку Законот за родова еднаквост ја зајакнуваме улогата на жените во секоја сфера на општественото живеење

Слободен печат

Остави Коментар